Jak sprawdzić, czy dziecko zmaga się z uzależnieniem?
Dziś po używki sięgają nawet dzieci w wieku szkolnym. Problem nasila się podczas wakacji, kiedy rodzicom tak trudno jest kontrolować swoje pociechy. Sprawdź, jak rozpoznać pierwsze symptomy uzależnienia i gdzie szukać pomocy. Poznaj kilka praktycznych wskazówek, aby uniknąć przykrych konsekwencji.
Przyczyny uzależnień wśród młodzieży
Kampanie społeczne i apele pracowników oświaty sprawiają, że świadomość rodziców wzrasta. Większość opiekunów wie, co to są używki, choć w wielu domach nadal nie mówi się o uzależnieniach. Tymczasem burzliwy wiek dojrzewania sprzyja ryzykownym eksperymentom. Alkohol, narkotyki czy dopalacze stają się złudnym sposobem na ucieczkę przed wszelkimi problemami.
Przyczyną uzależnień mogą być traumatyczne zdarzenia z przeszłości. Dzieci, które walczą z nałogiem, często doświadczały przemocy. Kolejny problem to brak akceptacji ze strony rówieśników oraz słabe relacje rodzinne. Gdy osoba czuje się samotna i odrzucona, używkę traktuje jako jedyną formę pocieszenia.
Uzależnienia dotykają również dzieci z tzw. dobrych domów, a świetna sytuacja materialna wcale nie jest receptą na sukces. Wystarczy odrobina ciekawości oraz presji rówieśniczej, aby sięgnąć po alkohol czy narkotyki. Butelka wódki bądź woreczek z amfetaminą w oczach dorastającego nastolatka często staje się przepustką do zabawy.
Czasami przyczyn uzależnienia wśród młodzieży nie trzeba daleko szukać. Zażywanie narkotyków czy picie alkoholu może stanowić jedyną formę spędzania wolnego czasu. Brak zainteresowań oraz wartościowych kontaktów wśród rówieśników niekiedy prowadzi do koszmarnych konsekwencji. Na ten problem musisz zwrócić uwagę zwłaszcza w czasie wakacji, kiedy wolnego czasu jest wiele i nietrudno o przypadkowe znajomości.
Alkohol wśród młodzieży – powszechny problem
Alkohol stanowi najpowszechniejszą i łatwo dostępną substancję psychoaktywną. To sprawia, że młodzież nie tylko chętnie po niego sięga, ale również nie widzi w nim zagrożenia. Tymczasem picie w wieku szkolnym negatywnie wpływa na rozwój psychiczny
i fizyczny, komfort nauki oraz zdolność zapamiętywania. Ponadto bardzo często prowadzi do uzależnień, a zakrapianym imprezom mogą towarzyszyć inne używki (np. papierosy czy narkotyki).
Statystyki są zatrważające – aż 84% młodzieży w wieku 15-16 lat spożywało alkohol. Problem może dotyczyć również Twojego dziecka oraz wielu rówieśników z jego otoczenia. Co gorsza, wśród nieodpowiedzialnych znajomych bardzo trudno odmówić kieliszka, aby nie utracić reputacji w grupie. Dlatego tak ważna jest rozmowa na temat asertywności oraz umiejętność szybkiego reagowania na problem.
Alkoholizm wśród młodzieży nie zawsze łatwo rozpoznać. Dzieci po wypiciu mogą spędzić czas ze znajomymi, wytrzeźwieć i wrócić do domu bez wyraźnych oznak spożycia. Dlatego warto zwrócić uwagę na następujące symptomy uzależnienia.
Alkoholizm – objawy fizyczne:
- zaburzenia rytmu serca
- częste wymioty
- stany zapalne organów układu pokarmowego
- bóle mięśni
- otępienie
- ciągłe zmęczenie
- zaburzenia snu
Jednak nie tylko cechy fizyczne świadczą o problemie. Młodzież uzależniona od alkoholu bardzo często rezygnuje z zajęć, które wcześniej stanowiły hobby. W dodatku wzrasta poziom frustracji i wrogość wobec domowników. Kolejny sygnał ostrzegawczy to unikanie kontaktu z rodziną oraz rozmów na temat nowych znajomych. Niepokoić może również wzrost potrzeb finansowych czy ukrywanie wydatków. Niekiedy dochodzi nawet do drobnych kradzieży.
Narkomania – skutki mogą być tragiczne
Środki odurzające bardzo łatwo dostają się w ręce nastolatków. Najczęściej wybór pada na marihuanę, ecstasy, amfetaminę, a także niektóre leki bez recepty. Jednak na czarnym rynku nie brakuje twardych narkotyków, które jeszcze bardziej uzależniają, niszczą relacje społeczne, a nawet zabijają.
Skutki brania narkotyków mogą być różne w zależności od rodzaju zażywanych środków. Jednak istnieje kilka symptomów, obok których nie wolno przejść obojętnie. Pod wpływem szkodliwych substancji dochodzi do zmian w wyglądzie. Zwróć uwagę na szerokość źrenic, pobudzenie ruchowe i zdolność utrzymania koncentracji. Ponadto może pojawić się skłonność do nieuzasadnionego śmiechu lub napadów paniki.
Należy jednak rozróżnić zachowanie po zażyciu oraz skutki narkotyków przy długotrwałym nałogu. Otóż symptomy uzależnienia obejmują ciągłe wahania nastroju, apatię, agresję, wycofywanie się z relacji społecznych, utratę zainteresowań, słabe wyniki w nauce, problemy z rytmem snu czy spożywania posiłków. Pojawiają się również następujące objawy somatyczne.
Narkomania – objawy fizyczne:
- bóle i zawroty głowy
- tachykardia (przyśpieszone bicie serca)
- wysokie ciśnienie krwi
- skurcze mięśni
- drgawki
- wyraźny spadek masy ciała
Zarówno w przypadku alkoholu, jak i narkotyków skutki bywają tragiczne. Brak szybkiej
i fachowej pomocy prowadzi do poważnych schorzeń. Mowa tu np. o uszkodzeniu nerek, wątroby, a nawet nieodwracalnych zmianach w układzie nerwowym. W dodatku dziecko, które nie może uwolnić się od nałogu, miewa skłonność do depresji i myśli samobójczych.
Pamiętaj, że każda używka może prowadzić do poważnego uzależnienia. Dlatego należy koniecznie reagować na wszelkie niepokojące sygnały i jak najszybciej skorzystać
z pomocy. Na szczęście doświadczonych specjalistów nie brakuje.
Jak pomóc dziecku?
Już samo rozpoznanie zagrożenia to duży krok do sukcesu. Wtedy należy natychmiast umówić się na wizytę u psychologa lub psychoterapeuty, który specjalizuje się w leczeniu uzależnień. Ekspert porozmawia z rodzicami oraz przeprowadzi wywiad z dzieckiem, aby określić najlepsze metody wyjścia z nałogu. Te mogą się różnić w zależności od rodzaju używek, wieku pacjenta oraz stadium uzależnienia. Jednak najważniejsza jest wytrwałość nastolatka.
Czasami konieczna może być regeneracja organizmu i leczenie skutków brania dopalaczy czy narkotyków. Niektóre substancje nawet wśród nastolatków powodują bardzo poważne schorzenia. Konsekwentne leczenie to wielka szansa na powrót do nauki oraz odnowę kontaktów z najbliższymi.
Jeśli potrzebujesz pomocy detektywa, sprawdź naszą usługę – Sprawy rodzinne i spadkowe
źródło statystyk:
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Zaginęła bliska osoba? Co zrobić?
Poszukiwanie osób, co mówi detektyw?
Detektyw – dla kogo praca w tym elitarnym zawodzie?
Dowody na rozwód kościelny
Poszukiwanie osób, czyli od czego zacząć?
COVID a związek, czyli detektyw od zdrad
Zdrada podczas kwarantanny, jak ją wykryć?
Sprawdź kandydata na męża przez detektywa
Oszust matrymonialny, jak go uniknąć?
Jak działa badanie wariografem?
Czy zdrada oznacza koniec związku?