Oszust matrymonialny! Kim jest i jak nie stać się jego ofiarą

Oszust matrymonialny to zazwyczaj mistrz manipulacji, który potrafi przez miesiące i lata żyć sztucznym życiem udając uczucia wobec oszukiwanej osoby. Coraz częściej kobiety poznają takich oszustów na internetowych portalach randkowych lub w mediach społecznościowych. Kim jest oszust matrymonialny? Jak nie stać się jego ofiarą? Na te pytania udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule.

Kim jest współczesny „Tulipan”? 

Statystyki policyjne pokazują, że oszustami matrymonialnymi są najczęściej mężczyźni, jednak nie brakuje ich także wśród kobiet. Najsłynniejszym oszust matrymonialny to Jerzy Kalibabka, który w latach 1978-1982 okradł i oszukał prawie trzy tysiące kobiet. W dzisiejszych czasach jego naśladowców jest coraz więcej. Kilkadziesiąt lat temu oszuści tacy jak „Tulipan” szukali swoich ofiar przede wszystkim w restauracjach, barach czy sanatoriach. Wszędzie tam, gdzie pojawiały się dobrze sytuowane kobiety.

Współcześni oszuści matrymonialni mają znacznie łatwiej. Swoich ofiar szukają przede wszystkim w świecie wirtualnym – zwłaszcza na portalach randkowych i popularnych mediach społecznościowych. Naciągacze zakładają fałszywe profile ze skradzionymi zdjęciami. Niejednokrotnie dopuszczają się też kradzieży tożsamości, czyli podszywają się pod prawdziwe osoby. Dla oszusta matrymonialnego najważniejsze jest to, aby wcielić się w kogoś, kto będzie spełniał potrzeby wytypowanej ofiary. 

„Świat idzie do przodu. Pojawiają się nowe narzędzia – aplikacje randkowe, czaty, portale społecznościowe. To jest naturalne środowisko dla działania wszelkiego rodzaju oszustów, którzy nawiązują w ten sposób kontakty z kobietami.”

Sylwia Borowska, dziennikarka, pisarka oraz autorka książki „Jak korzystać z Tindera (i nie zwariować)”, wypowiedź dla programu „Magazyn ekspresu reporterów” z dn. 02.02.2021.

Jakimi metodami działa współczesny oszust matrymonialny?

„Wydzwaniał do mnie po piętnaście razy dziennie. Myślałam, że dzwoni, bo mu na mnie zależy i się mną interesuje. Pytał się, czy jestem głodna lub czy przywieźć mi coś do jedzenia. Dzisiaj już wiem, że on dzwonił do mnie po to, by mnie kontrolować. Żeby wiedzieć co ja robię, z kim ja jestem, jak spędzam wolny czas. Jest mi wstyd przed moimi znajomymi od których byłam odizolowana. Cały czas wmawiał mi, że szczęście lubi ciszę oraz że nie mam zbyt wiele opowiadać swoim przyjaciołom i rodzinie.”

Dorota W., 52 lata, wykorzystana przez oszusta matrymonialnego, wypowiedź dla programu „Magazyn ekspresu reporterów” z dn. 02.02.2021.

Schemat działania oszustów matrymonialnych jest podobny. Poszukują oni w internecie kobiet samotnych, rozwiedzionych, dobrze sytuowanych oraz poszukujących swojej drugiej połówki. Obdarowują je komplementami, wyznają miłość aż po grób. Słowem, obiecują złote góry. Na początku proszą o to, by ich wybranki przesłały im drobne sumy, jednak po pewnym czasie żądania rosną. Rekordziści wyłudzili od swoich ofiar nawet kilkaset tysięcy złotych. W momencie, gdy oszukiwana kobieta zaczyna coś podejrzewać, oszust matrymonialny znika i poszukuje kolejnej ofiary. Rekordziści działający w tej „branży” potrafią z sukcesem oszukiwać ofiary nawet przez kilkadziesiąt lat. 

„Oszuści działają w taki sposób, aby uniemożliwić innym osobom udowodnienie tego oszustwa. Odcinają (ofiary) od rodziny, od przyjaciół. Chcą mieć stuprocentową kontrolę nad przepływem wszystkich informacji, by ograniczyć do zera wszelkie możliwe zagrożenia”. 

Bartosz Weremczuk, prywatny detektyw, wypowiedź dla programu „Magazyn ekspresu reporterów” z dn. 02.02.2021.

Jak się chronić przed współczesnym „Tulipanem”? 

W życiu spotykamy ludzi, którzy mają różne intencje. Niektórzy podszywają się pod kogoś innego tylko po to, żeby nas oszukać. Jak uchronić się przed oszustem matrymonialnym? Nie ma na to jednej rady. Przede wszystkim należy kierować się zdrowym rozsądkiem oraz wstrzemięźliwością. Rozpoznanie oszusta na wczesnym etapie znajomości z pewnością nie będzie łatwe, dlatego nie bądźmy zbyt ufni wobec nowo poznanych w internecie osób. 

Zainteresowanych tematem oszustów matrymonialnych zapraszamy do obejrzenia reportażu autorstwa Marzeny Kuc i Agnieszki Migalskiej wyemitowanego w ramach programu „Magazyn ekspresu reporterów” w dniu 2 lutego 2020 na antenie TVP2: https://vod.tvp.pl/video/magazyn-ekspresu-reporterow,02022021,51775142 (materiał rozpoczyna się w 37 minucie programu). 

Potrzebujesz pomocy w podobnej sprawie? Skontaktuj się z nami!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

„Oszust z Tindera”. Prawdziwa historia dostępna na Netflix
Jak wykryć podsłuch i czy zrobisz to sam?
Jak zdobyć dowody na zdradę?
Przemoc domowa – czy detektyw może pomóc?
Praca zdalna – czy można sprawdzić pracownika
Weryfikacja pracownika, czyli firma to ludzie
Informatyka śledcza, czyli przezorność czy naruszenie prywatności
Oszust w sieci. Prywatny detektyw na pomoc
Ile kosztuje prywatny detektyw?
Detektyw pomoże uzyskać wyższe alimenty?

4.5/5 - (12 votes)