Fikcyjne doręczenia mogą wkrótce się skończyć, a wszystko to za sprawą projektu reformy kodeksu postępowania cywilnego. Do projektu ustawy dochodzi art. 1391 § 1, o którym więcej możesz przeczytać na tej stronie

Nowy zapis przepisu spowodował wiele kontrowersji. Główną z nich jest to, że nie określono w nowym zapisie, w jaki sposób powód ma udowodnić, że pozwany nie znajduję się pod wskazanym przez niego adresem w pozwie. Jaki jest tego skutek? Każdemu komu będzie zależało na skutecznym dochodzeniu roszczeń, będzie mógł skorzystać z wszelkiego rodzaju zdjęć, przesłuchań świadków, nagrań, czy także zeznań stron. Może to zapoczątkować poszukiwanie adresów, co jest jawnym naruszeniem prywatności.

Drugim największym problem jest to, że zniesienie fikcji doręczenia spowoduje, że aby skutecznie zablokować cały proces i nie dopuścić do sytuacji bycia pozwanym, wystarczy nie odbierać przesyłanej korespondencji. Negatywnych uwag do całego zapisu ustawy było znacznie więcej. Przeczytaj cały artykuł tutaj. Zachęcamy także do skorzystanie z naszych usług detektywistycznych.