Detektyw – dla kogo praca w tym elitarnym zawodzie?

Niewątpliwie detektyw jest nieformalnym zawodem zaufania publicznego, ponieważ sięga on w najbardziej intymną sferę ludzkiej prywatności. To właśnie prywatny śledczy staje się często jedynym powiernikiem swojego zleceniodawcy i otrzymuje informacje, które zazwyczaj są zachowywane w poufności. Bezsprzecznie zaufanie i dyskrecja to podstawa pracy detektywów. Co zatem jeszcze sprawia, że tak wiele osób decyduje się wykonywać ten trudny zawód?

Naturalnie każdy prywatny detektyw, który zdecydował się na tę pracę, ma własną historię wartą poznania. Wiele osób posiada wrodzone predyspozycje do pracy detektywa. Jedni marzyli o byciu detektywem i przygotowywali się do pracy w zawodzie latami, inni z kolei po odejściu na emeryturę ze służb mundurowych zdecydowali się kontynuować swoją karierę na rynku cywilnym.

Na wstępie należy podkreślić, że wykonywanie zawodu prywatnego detektywa nie wygląda jak w filmie sensacyjnym czy serialu paradokumentalnym. Z pewnością nikt nie chciałby oglądać filmu, w którym detektyw przez kilka dni prowadzi obserwację, żeby dowiedzieć się na końcu, że jego obserwowany jest chory i nie planuje szybko opuszczać swojego domu.

Wbrew powszechnej opinii sprawy jakimi zajmują się detektywi są często żmudne oraz skomplikowane i są one niestety zazwyczaj związane z ludzkim cierpieniem oraz problemami natury prawnej. Najważniejsze, aby detektyw znał dobrze prawo i poruszał się w jego granicach, ponieważ to właśnie realizujący czynności prywatny śledczy w sądzie opisuje swoje ustalenia, a jego zeznania mają często wpływ na ostateczne rozstrzygnięcie sprawy.


Kim są dzisiaj detektywi? Czy detektywi mogą używać podsłuchów? Jak zdobywają informacje i niezbędne dowody? Posłuchaj o tajnikach pracy detektywa!

Radio Kampus, prywatny detektyw Bartosz Weremczuk

Skuteczny detektyw

Bez wątpienia dobry detektyw musi być trochę psychologiem, a już na pewno bardzo uważnym obserwatorem. Ważna jest również umiejętność słuchania, łatwego nawiązywania relacji i ponadprzeciętna spostrzegawczość. Istotnie musi on logicznie myśleć, a umiejętność ta w połączeniu z opanowaniem, zdolnością panowania nad emocjami pozwoli odkryć fakty oraz stworzyć obiektywny obraz sytuacji.

Prywatny detektyw powinien umieć podjąć ryzyko i zawsze odnaleźć się w każdej sytuacji, nieważne jak beznadziejnie mogłaby ona z pozoru wyglądać. Ponadto musi być godny zaufania i powinien mieć odpowiednie wzorce moralne i etyczne.

Nieprzeciętne emocje

Dlaczego zawód detektywa jest tak intrygujący i sprawia, że ludzie chcą poświęcić się tej pracy często kosztem wakacji, przyjaźni czy wspólnie spędzonych świąt z rodziną? W większości przypadków odpowiedź będzie ta sama. Pasja! To właśnie ona powoduje, że detektywi pracują czasami całą dobę prowadząc obserwację czy analizując zebrane materiały.

Oczywiście pasja to jednak nie jedyny powód, dla którego detektywi nie liczą godzin pracy. Próbowaliście kiedyś chociaż przez chwilę pojechać za innym autem, aby zobaczyć gdzie jedzie? A może próbowaliście udać się pieszo za kimś, żeby zobaczyć gdzie mieszka? Jeżeli tak to na pewno wiecie jaka adrenalina buzuje w żyłach, a serce bije jak oszalałe. To są niesamowite emocje i za każdym razem pobudzają do działania.


Czy wiesz czym jest „kwadrat” albo „figurant”? A może słyszałeś, że ktoś jest „elektryczny”? Posłuchaj o slangu używanym przez detektywów!

Radio Kampus, prywatny detektyw Bartosz Weremczuk

Nieograniczone podróże

Może się zdawać, że każda obserwacja osób wygląda tak samo. Nic bardziej mylnego. Różne miejsca i osoby o różnym zachowaniu, mające inny charakter pracy czy korzystające z różnych środków transportu. To tylko wybrane elementy odróżniające od siebie otrzymywane przez detektywów zlecenia. Nie ulega wątpliwości, że każde kolejne zlecenie detektywa stanowi nowe wyzwanie.

Przede wszystkim prywatny detektyw musi dostosować się do stylu życia jaki prowadzi jego figurant. Podczas obserwacji detektyw powinien być jego cieniem i nie może pozwolić sobie na odpoczynek, dopóki nie skończy obserwacji. Wszystko to sprawia, że detektyw podróżuje nie tylko po Polsce, ale dociera nawet do najbardziej egzotycznych krajów za obserwowaną osobą.

https://www.facebook.com/skuteczny.detektyw/posts/1083607188499967

Wiele twarzy detektywa

Jak zdobyć informację, na której nam zależy nie podając się za detektywa? Różne role jakie odkrywa detektyw pomagają w pozyskiwaniu informacji, a jednocześnie poszerzają światopogląd i edukują. Zdarza się, że prywatny detektyw podaje się za agenta ubezpieczeniowego, kuriera czy nawet leśniczego, dlatego musi on być trochę aktorem i zawsze dobrze nauczyć się swojej roli. Tylko dobrze przygotowany detektyw osiągnie zamierzony cel.

Detektyw to nie policjant

Detektywi okażą się niezbędni zawsze wtedy, kiedy zależeć Ci będzie na szybkim i przede wszystkim dyskretnym rozwiązaniu problemu, jednak nie zastąpią oni nigdy organów ściagania. Detektyw ma zakaz stosowania środków technicznych i czynności operacyjno-rozpoznawczych zastrzeżonych dla upoważnionych organów, co powoduje że musi być bardziej kreatywny i szukać alternatywnych rozwiązań. Co ważne, w Polsce detektywi muszą dzielić się ze służbami pozyskanymi informacjami w sprawach karnych, z kolei w sprawach cywilnych ich praca objęta jest tajemnicą zawodową, podobnie jak u adwokata.

W Polsce pojęcie detektywa odnoszone jest wyłącznie do detektywów prywatnych, podczas gdy w terminologii anglosaskiej mianem detektywa określa się̨ także funkcjonariusza policji.

Detektywi i ich służba społeczeństwu

Z pewnością detektywi nie zawsze muszą pracować dla zysku. Często pomagają oni innym osobom w trudnej sytuacji rodzinnej bądź kiedy organy państwowe zawodzą. Praca pro bono daje wiele satysfakcji. Uśmiech na twarzy osób, które otrzymały bezinteresowną pomoc często rekompensuje trud pracy jaki detektyw w nią wkłada. Zaginione osoby, porwania dzieci czy znęcanie się nad zwierzętami to tylko niektóre wybrane sprawy, w które detektyw może zaangażować się również sercem.

https://www.facebook.com/skuteczny.detektyw/posts/1047683708758982

Czuwający detektyw

„Nigdy nie śpimy”

To hasło, które przez wiele lat było znakiem firmowym Pinkerton – najstarszej agencji detektywistycznej na świecie. Wydaje się, że idealnie ono odzwierciedla pracę detektywa, który zamiast spać czuwa i wsłuchuje się w otoczenie. To bardzo wyczerpująca praca, dlatego często detektywi pracują w parach i zmieniają swoje role. Ciężko sobie wyobrazić, żeby jedna osoba prowadziła auto, jednocześnie robiła zdjęcia i zapamiętywała ważne z punktu widzenia obserwacji zdarzenia. Skuteczny detektyw musi mieć partnera.

Usługi detektywistyczne

Nic nas bardziej nie satysfakcjonuje niż podanie nam dłoni zadowolonego klienta, który mówi “dobra robota!”.

Masz problem i potrzebujesz detektywa? A może chcesz pracować z najlepszymi detektywami?

Skontaktuj się z nami:
tel. +48 516 997 000,
mail: biuro@detektywi.net


Polecamy:
Kim jest detektyw Bartosz Weremczuk

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

„Oszust z Tindera”. Prawdziwa historia dostępna na Netflix
Jak wykryć podsłuch i czy zrobisz to sam?
Jak zdobyć dowody na zdradę?
Przemoc domowa – czy detektyw może pomóc?
Praca zdalna – czy można sprawdzić pracownika
Weryfikacja pracownika, czyli firma to ludzie
Informatyka śledcza, czyli przezorność czy naruszenie prywatności
Oszust w sieci. Prywatny detektyw na pomoc
Ile kosztuje prywatny detektyw?
Detektyw pomoże uzyskać wyższe alimenty?

4.9/5 - (36 votes)

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *