Odzyskiwanie danych z telefonu

odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych z telefonu – kiedy jest niezbędne? Obecnie mało kto wyobraża sobie życie bez telefonu komórkowego. Niezależnie od tego, czy jest to jeszcze starszy telefon z klawiaturą, czy już dotykowy smartfon, są to urządzenia pozwalające nam odbierać i wykonywać połączenia, SMSy, a także zbierać i przechowywać cenne dane. W wielu kręgach tego typu urządzenia stały się wręcz nieodzowne w pracy. Nie bez przyczyny powstało przysłowie, które mówi, że bez telefonu jak bez ręki. Co więcej, telefon jest nie tylko urządzeniem ułatwiającym nam komunikację, ale również narzędziem, które przechowuje nawet najbardziej drażliwe dane. Nie powinny one raczej dostać się do obcych rąk, ponieważ można z nich wyczytać, gdzie pracuje dana osoba, gdzie mieszka, ile ma na koncie w banku, a także jak spędza swój wolny czas. Z drugiej zaś strony często właśnie dane z telefonu komórkowego są istotne podczas śledztw czy spraw sądowych. Sprawdź, co powoduje utratę danych, a także jak detektyw może poradzić sobie z ich odzyskaniem, czyli odzyskiwanie danych z telefonu przez detektywa.

Co powoduje utratę danych z telefonu komórkowego?

Utrata danych jest poważnym kłopotem dla osób prywatnych, ale również dla firm. Bardzo często utrata ważnych plików to również strata czasu, a co za tym idzie – pieniędzy. Do tego mogą przyczynić się różnego typu wirusy, uszkodzenia fizyczne sprzętu bądź błędy ludzkie. W sytuacji, kiedy utrata danych jest równa z utratą bezpieczeństwa, dochodzi nawet do tego, że odwracają się od firmy klienci, którzy nie mogą sobie pozwolić na wyciek ważnych danych.

Niezależnie od tego, czy chodzi o telefony komórkowe czy też o komputery, do utraty danych dochodzi na skutek: 

  • błędów ludzkich,
  • wadliwości oprogramowania, 
  • wirusów i złośliwych oprogramowań, 
  • kradzieży laptopów, komputerów, telefonów komórkowych,
  • przerwy w zasilaniu,
  • katastrofy,
  • hakerów i intruzów, którzy włamali się do telefonu czy komputera,
  • formatowania twardego dysku,
  • zniszczenia spowodowanego wylanym płynem.

Jak zapobiec trwałej utracie danych?

Utrata danych nie musi oznaczać końca kariery czy zamknięcia Twojego biznesu. Na szczęście są rozwiązania, które mogą temu zapobiec, a w przypadku, kiedy już dojdzie do takiej sytuacji, mogą pomóc jak najszybciej odzyskać utracone dane. Z pomocą przychodzą profesjonalne biura detektywistyczne, które specjalizują się w takich działaniach. 

Aby jednak nie dopuścić do tego, warto:

  • zapobiegać utracie treści poprzez tworzenie kopii zapasowych dokumentów oraz wszystkich innych plików, które zostałyby utracone w przypadku kradzieży czy włamania,
  • magazynować treści w chmurze, jest to łatwy sposób na przechowywanie cennych danych, ponadto to rozwiązanie eliminuje możliwość kradzieży nawet podczas włamania hakerskiego do sprzętu.

Jakie dane można odzyskać z telefonów komórkowych?

Odzyskiwanie danych z telefonu komórkowego to nie lada wyzwanie. Te urządzenia, podobnie jak komputery i laptopy, wyposażone są w pamięć, którą trzeba przeszukać podczas różnych śledztw czy po prostu przypadku, kiedy dane zostały utracone. Telefony komórkowe używane są powszechnie, dlatego nic dziwnego, że odzyskanie i zabezpieczanie danych z pamięci tych urządzeń to jedno z najbardziej pożądanych źródeł informacji.

Odzyskiwanie danych z telefonów komórkowych Szczecin – dane, które można odzyskać to:

  • dane zapisane w chmurze, z której korzystał użytkownik,
  • konwersacje w komunikatorach, takich jak WhatsApp, Messenger czy Slack,
  • dane o lokalizacji urządzenia,
  • wiadomości e-mail,
  • rejestry połączeń,
  • instalowane aplikacje,
  • książka kontaktów,
  • pliki multimedialne, filmy i zdjęcia,
  • wiadomości SMS/MMS,
  • historie odwiedzanych stron internetowych,
  • kalendarze i terminarze,
  • hasła używane przez użytkownika,
  • hasła blokady telefonu.

Jak detektyw odzyskuje dane z uszkodzonych smartfonów?

Zastanawiasz się, jak detektyw przeprowadza odzysk danych z telefonu komórkowego? W pierwszej kolejności urządzenia przekazywane są do specjalnego laboratorium, o ile detektywi z takim współpracują. Wykwalifikowani technicy mają za zadanie określić jest stan, a następnie mogą przystąpić do pracy.

Jeśli telefon ma jedynie rozbity ekran bądź nie działa dotyk, wystarczy przełożyć płytę główną do innego urządzenia, sprawnego. W ten sposób odczytuje się dane, można je również przesłać poprzez kabel USB do innego urządzenia. Są jednak sytuacje, kiedy telefon nie jest w stanie się już włączyć, jest bardzo uszkodzony, ma wgrane wirusy. Wtedy detektywi korzystają z recoverów, bootloaderów, które pozwalają na odzyskanie cennych danych.

ISP to kolejna opcja, którą wykorzystuje się, aby dostać się do pamięci telefony. W tym przypadku odczytuje się dane bez konieczności wylutowania płyty głównej z telefonu. Wystarczy, że doświadczona osoba podepnie się do punktów pamięci na płycie, czyli VCC, CLK, CMD, Dx czy też VCQ. 

Jeśli chodzi o najbardziej zniszczone telefony, w których zniszczeniu uległa również płyta główna, najkorzystniej jest wypróbować metodę CHIP-OFF. Sprawdza się również tam, gdzie poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. CHIP-OFF to z kolei metoda wymagająca bezpośredniego dostępu do pamięci urządzenia. Polega ona na wylutowaniu płyty głównej oraz podłączeniu się do niej przy użyciu specjalnych szyn komunikacyjnych.

Jak widać, detektywi mają spore doświadczenie oraz pomoc z zewnątrz, dzięki czemu odzyskanie cennych danych, czy to utraconych przypadkiem, czy też mających pomóc w śledztwie to bułka z masłem.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy detektywa?

Spotkała Cię przykra niespodzianka i potrzebujesz szybkiego odzyskania danych? A może zostałeś ofiarą hakera? Niezależnie od sytuacji, warto skorzystać z pomocy detektywa z wielu różnych powodów. Przede wszystkim taka usługa może być wykonana w pełni dyskretnie, czasem nawet zupełnie anonimowo. Detektywi mają to do siebie, że wszystkie informacje im przekazane muszą zatrzymać dla siebie, ewentualnie mogą je wykorzystać w sądzie na korzyść swojego klientów. Odzyskiwanie danych z telefonów komórkowych Warszawa odbywa się sprawnie, bez jakichkolwiek przestojów czy problemów. Rzadko zdarza się, by odzyskanie cennych informacji stało się całkowicie niemożliwe.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Zaginęła bliska osoba? Co zrobić?
Poszukiwanie osób, co mówi detektyw?
Detektyw – dla kogo praca w tym elitarnym zawodzie?
Dowody na rozwód kościelny
Poszukiwanie osób, czyli od czego zacząć?
COVID a związek, czyli detektyw od zdrad
Zdrada podczas kwarantanny, jak ją wykryć?
Sprawdź kandydata na męża przez detektywa
Oszust matrymonialny, jak go uniknąć?
Jak działa badanie wariografem?
Czy zdrada oznacza koniec związku?

3/5 - (2 votes)