Ochrona wizerunku w sieci – jak pomoże detektyw?
Nie ulega wątpliwości, że Internet to miejsce, w którym aż roi się od zdjęć i gdzie nie zawsze działa ochrona wizerunku w sieci. Znajdziemy tam, głównie na mediach społecznościowych, ogrom fotografii z imprez, konferencji, spotkań, domówek czy wesel. Mogą to być również zdjęcia z konferencji naukowych, spotkań na uczelniach, które przez długie miesiące zdobić mogą strony internetowe firm. Tutaj bardzo ważne jest uświadomienie sobie, czym jest wizerunek w sieci, a także zaznajomienie się z przepisami dotyczącymi tego tematu. Jak się okazuje, bardzo mała liczba osób zdaje sobie sprawę, że upublicznianie wizerunku osób bez ich zgody może być przestępstwem. Oczywiście, od przepisów tych istnieją wyjątki, z którymi warto się zapoznać, aby później nie mieć problemów. Jeśli jednak te problemy już nastały, warto wziąć pod uwagę pomoc detektywa, który przyda się w tego rodzaju sprawach jak ochrona wizerunku w sieci.
Ochrona wizerunku w sieci a prawo
Wizerunek każdej osoby jest chroniony przez polskie prawo, a dokładniej przez przepisy kodeksu cywilnego. Dodatkowo, istnieje również specjalna ustawa o prawie autorskim oraz prawach pokrewnych, która również ma sporo do powiedzenia w tym temacie.
Czytając wyżej wymienione ustawy możemy dowiedzieć się, że każdy z nas ma prawo do wizerunku, ponieważ jest ob zaliczany do dóbr osobistych. Tak więc, wizerunek podlega ochronie nie bacząc na to, czy doszło do naruszenia innych dóbr osobistych, czy właśnie do bezprawnego posłużenia się wizerunkiem.
Co więcej, w art 81 prawa autorskiego napisane zostało, iż rozpowszechnianie wizerunku w sieci wymaga odpowiedniego zezwolenia ze strony osoby, która została na konkretnym zdjęciu przedstawiona.
Jak to bywa w prawie, od powyższych przepisów są jednak wyjątki. Warto o nich wspomnieć, ponieważ ma to ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, które już teraz w dużej mierze toczy się w Internecie.
Pozowanie do zdjęć, za które przysługuje wynagrodzenie
Pierwszym z ważniejszych wyjątków jest ten, kiedy osoba pozuje do zdjęć, za które następnie otrzyma wynagrodzenie. W tej sytuacji zgoda na rozpowszechnianie wizerunku nie jest wcale potrzebna, o ile zatrudniony model faktycznie otrzymał taką zapłatę, na jaką się umówił z twórcą. Odbierając pieniądze można przyjąć, że automatycznie zgodził się na użycie owych fotografii w sieci, w celach reklamowych i nie tylko.
Są też sytuacje, w których model podpisuje specjalną zgodę. Zazwyczaj zdarzają się wtedy, kiedy w umowie z modelem została zawarta taka konieczność. Tutaj można śmiało podkreślić, iż jest to zwykła formalność.
Jest też furtka dla modela, który może wyraźnie stwierdzić, gdzie chce, aby zdjęcia były udostępnione, a w którym miejscu nie powinny. Może dojść do sytuacji, że model zgodzi się na publikację zdjęć w portfolio fotografa na jego stronie internetowej, a nie zgodzi się na publikację w mediach społecznościowych. Takie aspekty trzeba omawiać na samym początku, aby później nie było niemiłych rozczarowań.
Co z wizerunkiem osoby powszechnie znanej?
Zgody nie potrzeba również w sytuacji, kiedy dysponujemy wizerunkiem osoby powszechnie znanej. Jeśli zdjęcie zrobiono w momencie, kiedy dana osoba pełniła swoje funkcje (społeczne, zawodowe, polityczne), wtedy nie potrzeba zgody. Udostępnienie wizerunku takiej osoby bez jej zgody nie jest przestępstwem. Co ciekawe, prawo autorskie niewiele mówi właśnie o takim wizerunku, czyli o osobach powszechnie znanych. Nie ma określenia, kim takie osoby są, dlatego można przyjąć, iż mowa tutaj o każdym dziennikarzu, polityku, aktorze, piosenkarzy i wielu innych osobach. Obecnie do takiej grupy należą również influencerzy.
Zgoda na rozpowszechnianie wizerunku
Ochrona wizerunku w sieci to zagadnienie bardzo ważne i na czasie. Kiedy i jak powinna być uzyskana odpowiednia zgoda na wykorzystywanie wizerunku? Upublicznienie wizerunku wymaga zgody, jeśli na zdjęciu znajdujesz się Ty i Twoi przyjaciele lub inne osoby, których twarze z łatwością można rozpoznać. Koniecznością jest zgoda, jeśli nie są to osoby publiczne, a przede wszystkim – jeśli na zdjęciach znajdują się również dzieci.
Zgoda na publikowanie takich zdjęć może zostać wyrażona ustnie i będzie się liczyć. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby spisać ją na papierze bądź wysłać w formie elektronicznej. Choć wystarczy, że osoba znajdująca się na zdjęciu będzie przychylna publikacji zdjęcia, dla własnego bezpieczeństwa warto uzyskać specjalne pismo. Co więcej – warto wspomnieć drugiej osobie, w jakich celach zostanie wykorzystany wizerunek i dokładnie to określić, aby nie pojawiły się żadne wątpliwości względem intencji.
Pomoc detektywa – śledztwa w sieci a ochrona wizerunku w sieci
Internet to jednak w wielu przypadkach przykra sprawa. Niektórzy decydują się na publikowanie bez zgody, jeszcze inni decydują się na kradzież tożsamości. Jeśli uważasz, że właśnie Ciebie coś takiego spotkało, warto zwrócić się o pomoc do detektywa. Profesjonalny prywatny detektyw to gwarancja tego, iż Twoja sprawa zostanie pomyślnie rozwiązana.
Są sytuacje, w których koniecznością jest wszczęcie odpowiedniego śledztwa. Choć w przypadku Internetu nie trzeba wędrować po miejskich ulicach i robić zdjęć, nie oznacza to, że działanie w sieci jest znacznie łatwiejsze. Może wręcz być trudniejsze od tradycyjnego śledztwa. Na szczęście detektywi posiadają odpowiednią wiedzę w tym zakresie i dokładnie wiedzą, jakie działania podjąć od samego początku do końca. Obecnie śledztwa w sieci to nie tylko kwestia ochrony wizerunku, złamania prawa w kwestii praw autorskich, ale również masa innych spraw. Najnowsze technologie, specjalistyczne narzędzia mogą pomóc dotrzeć do sprawców kradzieży tożsamości i ukrócić ich negatywne działania. Zdobycie odpowiednich dowodów dla prywatnego detektywa z licencją nie powinno być barierą nie do przejścia.
Zanim jednak poprosisz detektywa o pomoc, koniecznie zacznij wdrażać działania profilaktyczne. Chodzi tutaj o samodzielna ochronę wizerunku w sieci. Unikaj zagrożeń, sprawdzaj strony internetowe, chroń swoje dane i unikaj podawania ich byle gdzie. Niestety, w sieci powstaje wiele fałszywych stron, które mogą prowadzić do kradzieży. Z kolei w przypadku udostępniania wizerunku, koniecznie ograniczaj ilość zdjęć, które dodajesz na swoje social media. W ten sposób uchronisz siebie oraz swoich bliskich przed przykrymi konsekwencjami, które mogą płynąć z nieodpowiedzialnego działania.
Jeśli masz pytania – zgłoś się do prywatnego detektywa, informatyka śledcza nie ma dla niego żadnych tajemnic!
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Zaginęła bliska osoba? Co zrobić?
Poszukiwanie osób, co mówi detektyw?
Detektyw – dla kogo praca w tym elitarnym zawodzie?
Dowody na rozwód kościelny
Poszukiwanie osób, czyli od czego zacząć?
COVID a związek, czyli detektyw od zdrad
Zdrada podczas kwarantanny, jak ją wykryć?
Sprawdź kandydata na męża przez detektywa
Oszust matrymonialny, jak go uniknąć?
Jak działa badanie wariografem?
Czy zdrada oznacza koniec związku?