Poszukiwanie uprowadzonych / porwanych dzieci

Poszukiwanie uprowadzonych / porwanych dzieci

Porwanie rodzicielskie to nie uprowadzenie!

Konflikt między rodzicami doprowadza często do sytuacji, w której jeden z rodziców ogranicza kontakt z dzieckiem drugiemu rodzicowi.

Nie mający wiedzy na temat losu swojego dziecka rodzic zgłasza się do detektywa z prośba o ustalenie miejsca jego pobytu. Często detektyw proszony jest również o sprawdzenie jak sprawowana jest opieka nad dzieckiem.

Czasami jednak emocje są na tyle duże, że rodzic niemogący sprawować opieki, który ma co najmniej ograniczone prawa rodzicielskie, w stopniu niepozwalającym mu na decydowanie o miejscu pobytu dziecka decyduje się na podjęcie radykalnych kroków i odbiera dziecko drugiemu rodzicowi. W takiej sytuacji możemy mówić o uprowadzeniu.

Dla osoby małoletniej, takie doświadczenie może wpłynąć negatywnie na jej stan emocjonalny i jej przyszłe życie. Nagła zmiana miejsca pobytu i uniemożliwienie kontaktu z drugim rodzicem powoduje często brak poczucia bezpieczeństwa i może pozostawić trwały ślad w jej psychice.

Dla opiekuna takiej osoby, uprowadzenie nie tylko narusza prawa do sprawowania władzy rodzicielskiej, ale również powoduje olbrzymi stres i cierpienie z powodu braku możliwość utrzymywania kontaktu z dzieckiem.

Dziecko zostało uprowadzone – co robić?

W pierwszej kolejności należy złożyć zawiadomienie w najbliższej jednostce policji opisując szczegółowo okoliczności uprowadzenia. Warto również wskazać świadków takiego zdarzenia, którzy opiszą całe zajście. Policja oceni, czy doszło do uprowadzenia, czy do porwania rodzicielskiego.

W czasie, gdy policja będzie prowadzić własne dochodzenie i wdrażać procedury, prywatny detektyw może pomóc zebrać dowody na okoliczność zdarzenia, w którym dziecko zostało porwane i poszukiwać kolejnych świadków. Po zebraniu tych informacji, detektyw przekaże policji swoje ustalenia. Często są one kluczowe dla sprawy. Nie warto więc zwlekać z zaangażowaniem detektywa do współpracy!

Uprowadzenie małoletniego – jakie są konsekwencje?

Kodeks karny precyzuje czym jest uprowadzenie i jaka odpowiedzialność grozi za popełnienie takiego przestępstwa. Art. 211 stanowi, iż ten, kto brew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Uprowadzeniem będzie również zabranie dziecka spod opieki rodzica, który wystąpił z wnioskiem o zabezpieczenie przy nim miejsca pobytu dziecka na czas postępowania sądowego i któremu w postępowaniu zabezpieczającym sąd przychylił się do tego wniosku. 

Czym jest porwanie rodzicielskie?

Porwanie rodzicielskie to sytuacja, w której jeden z rodziców wbrew woli drugiego i bez jego wiedzy lub także pod pretekstem krótkiego pobytu wywozi albo zatrzymuje dziecko na stałe. Tym samym pozbawia drugiego rodzica możliwości podtrzymywania kontaktu z dzieckiem. Jest to wbrew przysługującemu mu zgodnie z prawem zakresie

Porwanie rodzicielskie i konsekwencje

Porwanie rodzicielskiej nie jest wprost regulowane przez polskie prawo, gdyż obydwoje z rodziców mają równe prawa i obowiązki względem dziecka. Nie można zatem pociągnąć do odpowiedzialności karnej (z art. 211 k.k.) za porwanie rodzica, który ma pełną władzę rodzicielską, dlatego po zgłoszeniu na policję uprowadzenia dziecka śledztwo nie jest wszczynane, albo jest szybko umarzane.

W takiej sytuacji rodzice powinni jak najszybciej uregulować sprawę powierzenia wykonywania władzy rodzicielskiej. W postępowaniu cywilnym sąd zdecyduje, z kim ma zamieszkiwać dziecko oraz wyda orzeczenie w sprawie kontaktów. Może również ograniczyć władzę rodzicielską jednemu z rodziców bądź wydać postanowienie o odebraniu dziecka, określając termin, w którym dziecko powinno być wydane drugiemu z rodziców. Po upływie wskazanego terminu, sąd zleca kuratorowi sądowemu przymusowe odebranie dziecka.

Niestety często kuratorzy mają duży problem z wyegzekwowaniem wyroku sądu rodzinnego nakazującego odebranie dziecka rodzicowi. Dlaczego? Miejsca pobytu dziecka jest nieznane. W takiej sytuacji pomóc może biuro detektywistyczne, które podejmie czynności mające na celu ustalenie miejsce pobytu małoletniego.

4.9/5 - (16 votes)

Opinie

Najczęstsze pytania

Z pomocy prywatnego detektywa można skorzystać w przypadku różnych spraw. Za każdym razem, kiedy są nam potrzebne określone informacje, a nie umiemy ich zdobyć na własną rękę lub samodzielnie ich pozyskać, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. Prywatny detektyw jest w stanie zebrać w sposób dyskretny informacje zarówno dla osoby prywatnej, jak i dla firmy czy też dla kancelarii prawnej.

Prywatni detektywi to profesjonaliści, którzy są doskonale przygotowani pod kątem merytorycznym. Posiadają oni również odpowiednie sprzęty, by pozyskać niezbędne i wartościowe informacje w sposób profesjonalny i skuteczny.

Podczas działania na własną rękę, w grę wchodzą ogromne emocje. Detektyw zawsze wie, jak zachować się w danej sytuacji, by osoba nie zorientowała się, że np. jest śledzona. Istotny jest również fakt, że materiał zebrany przez profesjonalnego detektywa jest przygotowany porządnie, dzięki czemu będzie się nadawał do użycia w sądzie. Strona przeciwna nie jest go w stanie w żaden sposób podważyć.

– Prywatni detektywi nie posiadają takich samych uprawnień jak policja, wojsko czy służby specjalne. Detektywi nie mogą wykonywać czynności zastrzeżonych dla innych organów, jak również korzystać z policyjnej bazy danych.

Wbrew temu, co jest pokazywane w filmach, detektywi nie mogą zakładać podsłuchów, ukrytych kamer i innych urządzeń tego rodzaju. Niedozwolone jest również naruszenie miru domowego. Zakres działań detektywa jest ograniczony przez prawo. Należy jednak podkreślić, że zwracając się o pomoc do agencji detektywistycznej, Klient ma pewność, że zostaną podjęte wszystkie działania mające na celu wykonanie danego zadania.

Detektywi uczestniczą w różnych wydarzeniach mających związek np. z osobą obserwowaną; rozmawiają z ludźmi posiadającymi niezbędne informacje. Co istotne, jako profesjonaliści, doskonale wiedzą, jak pozyskać informacje w sposób całkowicie legalny i jak działać. Prywatny detektyw musi się wykazać kreatywnością i pomysłowością. Stosuje przy tym różne metody pracy.

Prywatny detektyw nie zawsze jest w stanie podjąć się każdego zadania. Agencja detektywistyczna detektywi.net zatrudnia prywatnych detektywów i ekspertów wyspecjalizowanych w różnych dziedzinach – np. w wykrywaniu podsłuchów, w sprawach karnych, rodzinnych, spadkowych itp. Do określonej sprawy przydzielany jest odpowiedni specjalista.

Wybierając agencję detektywistyczną, należy sprawdzić, czy jest ona wpisana do MSWiA. Warto również sprawdzić numer licencji detektywa – dzięki temu dowiesz się, od jak dawna, dany detektyw świadczy swoje usługi. Prócz tego sprawdź, jaki jest adres biura stacjonarnego danej firmy detektywistycznej. Pamiętaj, że wybrana agencja musi podpisać z Tobą umowę – kwestia ta jest uregulowana prawnie.

Firma detektywi.net działa na rynku od dawna, jest wpisana do MSWiA, a wszyscy współpracujący detektywi posiadają licencję. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, zawsze jest podpisywana umowa z Klientem.

Zanim wybierzemy agencję detektywistyczną, warto sprawdzić w sieci różne opinie. Dobrym krokiem jest również sprawdzenie, jaka osoba daną agencją kieruje.

Na początku podpisywana jest umowa. Istotne jest to, by Klient przekazał wszystkie niezbędne informacje – dzięki temu łatwiej będzie dobrać odpowiedniego specjalistę i jak najszybciej rozpocząć działania.

Żadnemu detektywowi nie wolno zacząć realizować działań związanych z daną sprawą przed spisaniem umowy w formie pisemnej. Umowa ustna nie jest tu ważna. Konieczność podpisania umowy jest uwarunkowana Ustawą o usługach detektywistycznych. Ponadto dzięki temu chronione są interesy obydwu stron.

Sam proces zawarcia umowy z detektywem wygląda następująco:

-telefoniczne lub mailowe zlecenie sprawy

-spotkanie z klientem (spotkanie może się odbyć zdalnie lub osobiście – spotkanie pomaga Klientowi oswoić się z detektywem i nabrać do niego zaufania)

-omówienie przedmiotu sprawy

-podpisanie umowy

-realizacja sprawy

-przekazanie protokołu z czynności detektywistycznych

Agencja detektywistyczna i współpracujący z nią eksperci są zobowiązani z mocy prawa do zachowania poufności. Również sam fakt podpisania umowy z detektywem jest objęty tajemnicą.

Tak, sprawozdanie wykonane przez detektywa może zostać wykorzystane podczas sprawy sądowej. Detektywi są uprawnieni do tego, by przetwarzać dane osobowe i wizerunek osób bez ich zgody. W związku z tym detektywi mogą zbierać informacje i dowody, przetwarzać je oraz sporządzić sprawozdanie, które może stanowić dowód w sądzie. Samo sprawozdanie sporządzone przez detektywa jest dowodem z opinii prywatnej. Detektyw jako świadek potwierdza osobie prywatnej, co zaobserwował. Warto podkreślić fakt, że materiały zebrane przez detektywa są wysokiej jakości merytorycznej.

Istnieje możliwość powołania detektywa na świadka w sprawie sądowej. Ostateczną decyzję dotyczącą tego, czy zebrane przez detektywa materiały są wystarczające, czy może niezbędne są również jego zeznania, powinien podejmować detektyw.

Jako detektywi, przedstawiamy każdymi Klientowi możliwości z zakresu określonych działań i ewentualnych konsekwencji, jednak aspekty typowo prawne zawsze warto konsultować ze swoim prawnikiem. Jeśli Klient nie posiada swojego pełnomocnika, to jesteśmy w stanie wskazać kancelarie prawne, które polecamy.

W celu uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy detektyw może zająć się daną sprawą, wystarczy zadzwonić lub napisać mejla – pozyskanie takiej informacji jest bezpłatne.

Agencja detektywistyczna nie udziela gwarancji. W trakcie prowadzonych przez detektywa działań niekoniecznie musi dojść do zdarzeń i sytuacji, o które dana osoba jest podejrzewana. Należy jednak podkreślić, że agencja detektywistyczna detektywi.net może się pochwalić ogromną skutecznością, o czym świadczą choćby rekomendacje i opinie na nasz temat. Większość spraw zlecanych agencji detektywistycznej kończy się sukcesem, a pozyskane informacje pozwalają na osiągnięcie celu.

W celu zlecenia detektywowi obserwacji należy na samym początku podpisać umowę. Dopiero po tej czynności, detektyw może podjąć konkretne działania. Dobrze jest już na wstępie przekazać detektywowi wszelkie niezbędne informacje, w posiadaniu, których jesteśmy – dzięki temu poszczególne czynności będą przebiegać sprawniej. Agencja detektywistyczna, prowadząc obserwację, stosuje różne metody działania, wykazuje się kreatywnością oraz pomysłowością. Wszystko to owocuje zebraniem wartościowego materiału. Prywatny detektyw nie może zakładać kamer, podsłuchów, urządzeń śledzących oraz przekraczać miru domowego. Kiedy dana osoba opuszcza swoją prywatną przestrzeń, detektyw przystępuje do działania i prowadzi czynności obserwacyjne oraz zbiera wartościowe dowody.

Agencja detektywistyczna jest w stanie sprawdzić, czy partner lub partnerka dopuszcza się zdrady. Prywatny detektyw weryfikuje podejrzenia Klienta. Warto wspomnieć, że obecnie usługa sprawdzenia, czy dana osoba dopuszcza się zdrady, jest często zlecana przez rodzinę strony, która może być zdradzana.

Wykrycie podsłuchu jest bardzo trudne. Samodzielne znalezienie pluskwy jest możliwe tylko w teorii. Ma to związek choćby z faktem, że współczesne urządzenia podsłuchowe są niezwykle zaawansowane technologicznie i posiadają niewielkie wymiary. Agencja detektywistyczna detektywi.net ma ogromne doświadczenie w znajdowaniu takich przedmiotów zarówno w prywatnych domach, jak i w firmach. Nasi detektywi dysponują profesjonalnym sprzętem do wykrywania podsłuchów. Wszystko to sprawia, że jesteśmy w stanie zagwarantować wysoką skuteczność w działaniu.

Usługi prywatnego detektywa nie muszą być drogie. Kluczowa jest odpowiednia strategia i indywidualne podejście. Kiedy Klient posiada już określone informacje, a detektyw ma je jedynie uzupełnić lub wykonać część pracy, to usługa wcale nie jest droga.

Tak, koszt usługi detektywistycznej widnieje w umowie. Pytanie „Ile kosztuje wynajęcie prywatnego detektywa?” zadaje sobie każda osoba, chcąca skorzystać z takich usług. Decydując się na współpracę z agencją detektywistyczną detektywi.net, masz pewność, że nie będziesz narażony na żadne ukryte opłaty. Szacowana kwota na określone usługi jest wyszczególniona w umowie. Jeśli w toku prowadzenia sprawy, okazuje się, że niezbędne jest wykonanie dodatkowych czynności, Klient jest na bieżąco informowany o zaistnieniu nowych kosztów. Detektywi dopiero po uzyskaniu akceptacji, wcielają je w życie. Dzięki temu Klient nie zostaje zaskoczony dodatkami opłatami poza kwotą, która jest wymieniona w umowie.

Tak, za usługi detektywistyczne zostaje wystawiona faktura VAT 23%

– Tak, nasza firma świadczy usługi detektywistyczne poza granicami Polski. Podkreślamy, że współpracujemy ze specjalistami z wielu dziedzin również na terenach innych krajów.

Wynajęcie detektywa jest legalne. Prywatny detektyw działa w oparciu o Ustawę z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych. Zakres podejmowanych przez niego działań jest uregulowany prawnie. Prywatny detektyw może przetwarzać dane osobowe i wizerunek bez zgody określonej osoby, o czym mówi Art. 28a. Ustawy o usługach detektywistycznych:

Art. 28a. Detektyw lub zatrudniający go przedsiębiorca przetwarza dane osobowe zebrane w toku wykonywania czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1, bez zgody osób, których dane dotyczą, wyłącznie w zakresie realizacji usługi detektywistycznej.

Sporządzony na końcu czynności detektywistycznych, raport stanowi dowód z opinii prywatnej, który może być wykorzystany w sądzie.

Prywatny detektyw może przetwarzać dane osobowe i wizerunek bez zgody obserwowanej osoby. Raport z czynności detektywistycznych może stanowić istotny dowód podczas rozprawy sądowej. Warto podkreślić, że w swej codziennej pracy wykorzystuje on metody działania, które pozwalają na zdobycie cennych dowodów. Agencja detektywistyczna detektywi.net podczas realizacji zleconych przez Klienta spraw, wykazuje się kreatywnością i już na wstępie opracowuje strategię, dzięki czemu jej działania są skuteczne. Detektyw współpracuje ze specjalistami z określonych dziedzin, dlatego też jest w stanie pozyskać dowody w różnych sprawach.

Prywatny detektyw nie posiada takich samych uprawnień, jak np. policja. Szczegółowo określa to Art. 6. i 7. Ustawy z o usługach detektywistycznych:

Art. 6. Detektyw powinien, przy wykonywaniu czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1, kierować się zasadami etyki, lojalnością wobec zlecającego usługę i szczególną starannością, aby nie naruszyć wolności i praw człowieka i obywatela.

Art. 7. Wykonując usługi detektywistyczne, o których mowa w art. 2 ust. 1, detektyw nie może stosować środków technicznych oraz metod i czynności operacyjno-rozpoznawczych, zastrzeżonych dla upoważnionych organów na mocy odrębnych przepisów.

Detektyw nie może wykonywać czynności zastrzeżonych dla innych organów. Wbrew powszechnej opinii, nie może on również zakładać nadajników GPS, podsłuchów, kamer i innych urządzeń. Oczywiście Klient ma prawo na terenie swojego domu czy siedziby firmy założyć tego rodzaju urządzenia.

Prywatny detektyw jest zobowiązany do zachowania pełnej dyskrecji – jest to uregulowane prawnie. Sam fakt podpisania umowy o współpracy z detektywem również jest objęty tajemnicą, zatem Klient może czuć się bezpieczny i mieć pewność, że nic nie wyjdzie na jaw. Szczegółowe obowiązki względem Klienta reguluje Art. 23b. 1. Ustawy o usługach detektywistycznych:

Art. 23b. 1. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie usług

detektywistycznych ma obowiązek sporządzić końcowe pisemne sprawozdanie

z wykonanych czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1, zawierające w szczególności:

1) datę zawarcia umowy;

2) opis przedmiotu umowy;

3) określenie zakresu i przebiegu przeprowadzonych czynności;

4) opis stanu faktycznego;

5) datę zakończenia czynności w sprawie.

2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, wraz z materiałami dokumentującymi

opis stanu faktycznego przekazuje się zleceniodawcy.

Sprawozdanie z czynności zrealizowanych przez detektywa jest dowodem z opinii prywatnej, które może być wykorzystane jako dowód w sądzie. Detektyw jako świadek poprzez raport potwierdza to, co zaobserwował. Jeśli prawnik Klienta uznaje, że dodatkowo niezbędne są zeznania detektywa w sądzie, to oczywiście istnieje taka możliwość.

Tak, świadczymy usługi zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Klienci mogą skorzystać z następujących usług związanych z prowadzeniem firmy:

  • Sprawdzenie wiarygodności kontrahenta
  • Wywiad gospodarczy
  • Zwalczanie nieuczciwej konkurencji
  • Odzyskiwanie zagrożonych należności
  • Weryfikacja kontrahenta
  • Sprawdzenie i weryfikacja wiarygodności firmy
  • Sprawdzenie i weryfikacja pracownika oraz kandydata do pracy
  • Weryfikacja przestrzegania zakazu konkurencji
  • Weryfikacja pracowników na L4
  • Sprawdzanie pracowników wykonujących pracę zdalną

W ostatnim czasie, w związku z pandemią, ogromną popularnością cieszy się usługa sprawdzania pracowników wykonujących pracę zdalną. Mimo tego, że większość osób jest w stanie trzymać się określonych zasad, to jednak nie jest to regułą. Prywatny detektyw może zweryfikować, co robią pracownicy wykonujący pracę zdalną. Jeśli właściciel firmy podejrzewa, że nie wszyscy są w tym względzie uczciwi, to warto sprawdzić, czy przypuszczenia są słuszne. Prywatny detektyw, wykazując się kreatywnością, skontroluje, czy dana osoba w czasie, kiedy powinna pracować zdalnie, na pewno to robi, czy może zajmuje się czymś zupełnie innym i nie łamie np. zakazu konkurencji.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa to skomplikowany proces. Dowody, które są wystarczające w przypadku rozwodu orzekanego przez sąd, nie zawsze będą uznane przez władze Kościoła. W przypadku takiej sprawy kluczowe jest zdobycie materiałów z przeszłości, a więc sprzed daty ślubu. Dowody te są kluczowe. Nie mogą być one domniemane ani też zebrane w sposób nieetyczny. Agencja detektywistyczna detektywi.net współpracuje z prawnikami, specjalistami od prawa kanonicznego. Oceniają oni, czy dowody przedstawione przez osobę ubiegającą się stwierdzenie nieważności małżeństwa są odpowiednie, czy może należy je zweryfikować. Często w przypadku pozyskania dowodów, niezbędna jest pomoc prywatnego detektywa, który korzysta z różnych metod działania, by uzyskać niezbity materiał, wymagany w przypadku stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Prywatny detektyw, podając się za kogoś innego, jest w stanie wejść w określone towarzystwo, nawiązać kontakt z ważnymi dla sprawy osobami. Osoby, z którymi detektyw nawiązuje rozmowy i od których zdobywa informacje, nie orientują się, z kim mają do czynienia. Wszystkie te działania nie przekraczają uprawnień oraz granicy prawa.

Podejrzenia dotyczące zdrady zdarzają się bardzo często. Prywatny detektyw, stosując odpowiednie techniki, jest w stanie zweryfikować to, czy są one prawdziwe, czy wprost przeciwnie. Korzystając z pomocy eksperta, Klient uzyska 100% pewność i dowie się, czy jest oszukiwany, czy może nie ma powodu do niepokoju.

Jeśli podejrzewamy kogoś o zdradę, to warto zachować zimną krew. W sytuacji kiedy partner lub partnerka dowie się o naszych spostrzeżeniach, to zacznie zachowywać się ostrożniej. Tym samym zdobycie dowodów zdrady może być trudniejsze. Prywatny detektyw, prowadząc swoje działania w przemyślany sposób, mając zaplanowaną strategię, szczegółowo sprawdza daną osobę oraz zbiera stosowne materiały.

Podejrzenia dotyczące tego, że jesteśmy zdradzani, nie zawsze muszą się okazać prawdziwe. Tak naprawdę istnieje wiele symptomów zdrady. Jeśli dobrze znamy swojego partnera, to nie będziemy mieli problemów, by zorientować się, kiedy zacznie się zachowywać inaczej. Oczywiście nie zawsze musi to oznaczać zdradę, niemniej warto zweryfikować te podejrzenia. Obecnie naszą czujność powinien zbudzić zwłaszcza telefon. Wszyscy korzystamy z najnowszych zdobyczy techniki i możliwości, jakie one dają, niemniej, jeśli nasz partner nie rozstaje się z telefonem i zabiera go wszędzie, to może oznaczać, że coś się dzieje.

Nieustanne siedzenie z głową w komórce, odwracanie ekranu, nowe hasło, wyciszone dźwięki, czy też wychodzenie na spacer w celu przeprowadzenia służbowej rozmowy przez telefon, to sygnały ostrzegawcze. Oczywiście może się okazać, że nasze podejrzenia są bezzasadne. Zgłaszając się do prywatnego detektywa, należy przedstawić swoje przypuszczenia. Jeśli jest to możliwe, to dobrze jest dodatkowo sprawdzić telefonu lub komputer, ewentualnie posłużyć się niewielkim urządzeniem, które nagrywa rozmowę. Warto podkreślić, że wszelkie urządzenia nagrywające może zainstalować jedynie Klient, a nie prywatny detektyw. Prywatny detektyw, przeprowadzając obserwację, weryfikuje przedstawione przez Klienta informacje oraz zdobywa dowody, które są kluczowe dla sprawy.

Pokaż wszystkie

Opowiedz nam o swojej sytuacji, a my dopasujemy najlepsze rozwiązanie!

Umów się na konsultacje
Prywatny detektyw - biuro detektywistyczne detektywi.net