Poszukiwanie osób. Co zrobić gdy zaginie bliska osoba?

Przynajmniej kilkanaście tysięcy zaginięć odnotowuje rocznie polska policja. Każdego dnia średnio kilkadziesiąt rodzin w całym kraju nagle traci kontakt z bliskimi, nie wiedząc, co się z nimi stało i gdzie przebywają. Każdej takiej sytuacji towarzyszy lęk, niepewność i obawa przed najgorszym. Co powinniśmy robić w podobnych przypadkach? Od czego rozpocząć poszukiwanie osób?

Zaginięcie może dotknąć każdego z nas – bez względu na płeć, wiek, wykształcenie czy status społeczny. Niemal każdego dnia w mediach możemy znaleźć informacje o dzieciach, nastolatkach czy dorosłych, z którymi bliscy od dłuższego czasu nie mają żadnego kontaktu. Ważne, żeby w takich sytuacjach – pomimo ogromnego stresu i silnych emocji – jak najszybciej podjąć odpowiednie działania, czyli poszukiwanie osób

Od czego zacząć poszukiwanie osób zaginionych?

W każdym przypadku najważniejsze jest dokładne przeanalizowanie okoliczności ewentualnego zaginięcia i zweryfikowanie możliwych miejsc pobytu bliskiej osoby – wykonanie telefonów do znajomych, przyjaciół, współpracowników. Jeśli przedłużająca się nieobecność członka rodziny nigdy wcześniej nie miała miejsca i nie wiemy gdzie może ona przebywać, nie wahajmy się jak najszybciej skontaktować z policją. 

Kiedy zawiadomić policje o zaginięciu bliskiej osoby? Superstacja – Raport

Klucz do odnalezienia zaginionej osoby

W przypadku każdego zaginięcia jedną z najistotniejszych rzeczy jest dokładne rozpoznanie przypadku i zastosowanie odpowiednich środków poszukiwawczych. Policja rozróżnia trzy główne kategorie osób zaginionych:

  1. Kategoria I. Dotyczy przypadków, w którym zaginionej osobie grozi realne zagrożenie zdrowia, życia lub wolności. W takich przypadkach policjanci podejmują natychmiastowe poszukiwania i angażują w to znaczne siły i środki. Dotyczy to między innymi:
  • dzieci do 10 roku życia,
  • dzieci w wieku 11-13 lat, które zaginęły po raz pierwszy,
  • osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji,
  • sytuacji, w których istnieją podejrzenia, że zaginiona osoba mogła paść ofiarą przestępstwa zagrażającego jej życiu, np. została porwana, 
  • osób, których wcześniejsze zachowanie wskazywało na możliwość popełnienia samobójstwa,
  • osób zaginionych w w trudnych warunkach atmosferycznych, które zagrażają jej życiu w przypadku niezwłocznego nieodnalezienia.

2. Kategoria II. Dotyczy osób, których zaginięcie związane jest z uzasadnionym ryzykiem dla zdrowia i życia. Takie przypadki dotyczą między innymi nieletnich w wieku 14-18 lat, które zaginęły po raz pierwszy czy osoby zdolnej do samodzielnej egzystencji, ale wymagającej stałego przyjmowania leków. 

3. Kategoria III. W tej kategorii znajdują się zaginięcia, które nie wiążą się bezpośrednio z zagrożeniem dla zdrowia lub życia. Za takie uznawane są między innymi zaginięcia osób, które wcześniej deklarowały chęć zerwania kontaktu z rodziną, czy wcześniej deklarowały chęć wyjazdu za granicę.

Poszukiwanie osób zaginionych – detektyw od zaginięć

Odpowiednie sklasyfikowanie zaginięcia może zadecydować o skuteczności poszukiwań osoby zaginionej. Dlatego w takich przypadkach warto skorzystać również z pomocy prywatnego detektywa, który może pomóc w ustaleniu okoliczności zaginięcia. Detektywi najczęściej są w stanie poświęcić znacznie więcej czasu konkretnemu przypadkowi niż policja. Potrafią szybciej dotrzeć do osób mogących pomóc w śledztwie i rozpocząć poszukiwania w terenie.

Prywatny detektyw nie zastępuje policji. Celem jego działalności jest wsparcie śledczych na każdym etapie poszukiwań i dostarczenie dodatkowych informacji mogących pomóc w odnalezieniu zaginionej osoby. 

W poszukiwaniach osób istotną rolę odgrywają również fundacje, specjalizujące się w pomocy rodzinom zaginionych, między innymi Fundacja ITAKA. 

Zaginęła bliska osoba? Co zrobić? Superstacja – Raport

Warto zapobiegać!

Każde zaginięcie jest dla rodziny traumatycznym doznaniem. Dlatego bardzo istotna jest profilaktyka, która może zapobiec zaginięciu bliskiej osoby. Warto zwracać uwagę, czy członek naszej rodziny nie zachowuje się w niepokojący sposób, nie wspomina o chęci wyjazdu i zerwania z dotychczasowym życiem lub czy nie padła ofiarą gróźb, np. ze strony swoich wierzycieli. W wielu przypadkach podejmując wcześniej odpowiednie działania, można byłoby zapobiec przypadkom wielu zaginięć. 

Zaginął Ci ktoś bliski? W poszukiwaniach osób zaginionych liczy się każda minuta! Skontaktuj się z nami!

Zobacz też:
Co się stało z 5-letnim Dawidkiem?

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

„Oszust z Tindera”. Prawdziwa historia dostępna na Netflix
Jak wykryć podsłuch i czy zrobisz to sam?
Jak zdobyć dowody na zdradę?
Przemoc domowa – czy detektyw może pomóc?
Praca zdalna – czy można sprawdzić pracownika
Weryfikacja pracownika, czyli firma to ludzie
Informatyka śledcza, czyli przezorność czy naruszenie prywatności
Oszust w sieci. Prywatny detektyw na pomoc
Ile kosztuje prywatny detektyw?
Detektyw pomoże uzyskać wyższe alimenty?

5/5 - (33 votes)