Prywatny detektyw – czy to dobrze płatna praca?
Praca detektywa od dawien dawna uchodzi za jedną z ciekawszych, a ponadto mnóstwo osób sądzi, że jest też nieźle dochodowa. Z pewnością można rzec, że praca nie należy do najłatwiejszych. Jest jednak ciekawa, wprowadza do życia nieco adrenaliny. Ponadto, często nie trzeba mieć ku temu specjalnego wykształcenia pochodzącego z uczelni wyższej. Wystarczy licencja, którą można zdobyć na specjalnych kursach detektywistycznych. Jednak na jakie zarobki można liczyć, decydując się na taka profesję? Czy jest to godna płaca, a może nieco ograniczona? Prywatny detektyw czy jest to dobrze płatna praca?
Zarobki detektyw – ile realnie można zarobić?
Zazwyczaj przyjmuje się, że prywatny detektyw, dość dobry w swoim fachu, może zarabiać od 70 do 250 zł za godzinę swojej pracy. Jest to oczywiście ściśle uzależnione od tego, jak skomplikowane ma obecnie zadanie, a także ile jedna sprawa trwa. Są bowiem zadania, które zostaną rozwiązane dość szybko i wtedy stawka godzinowa może być wyższa, są też jednak takie sprawy, na których rozwiązanie czeka się tygodnie, a nawet miesiące.
Prywatny detektyw zajmuje się sporą liczbą spraw. Oczywiście, każdy może specjalizować się w czymś innym, jednak z reguły oferty są bardzo podobne. Zazwyczaj detektywi zajmują się sprawami rodzinnymi, sprawami gospodarczymi oraz obserwacją i ustaleniami. Nie dziwią więc takie sprawy, jak założenie podsłuchu w konkretnej firmie czy u konkretnej osoby, śledzenie oraz wykonywanie zdjęć na zamówienie, przeprowadzanie śledztwa w przypadku podejrzenia zdrady, a także jakiś przekrętów firmowych. Często też detektywi zajmują się poszukiwaniem osób zaginionych bądź zaginionych lub ukradzionych wcześniej przedmiotów, których policja nie zdołała odnaleźć.
Jak widać, ciężko dokładnie określić, ile zarabia detektyw. Nie można dojść do tego, jaką kwotę zgarnia prywatny detektyw pracujący samodzielnie albo prywatny detektyw z agencji, w ramach której działa więcej osób. Warto jednak wiedzieć, że decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej opierającej się na działaniach detektywistycznych, koniecznością jest pokrywanie wszystkich niezbędnych opłat samodzielnie.
Zarobki detektywów są bardzo zróżnicowane, a niektórym stawki mogą wydawać się wygórowane, jednak warto mieć na uwadze, że wszystkie opłaty, nie tylko związane z wynajęciem biura, ale także z innymi sprawami, detektyw pokrywa sam. Chodzi tutaj o takie aspekty, jak bilet autobusowy, bilet pociągowy, nocleg w hotelu, w motelu. Jedzenie, poruszanie się po obcym mieście, w którym akurat odbywa się zlecenie – na ostateczną kwotę, jaką detektyw zarobi na miesiąc wpływa wiele rzeczy.
Zarobki detektywa policyjnego
Nieco innym fachem, niż detektyw prywatny, pracujący sam na siebie, jest detektyw policyjny. Detektyw policyjny to średnie zarobki wynoszące niecałe 5000 zł netto miesięcznie. Na to, wydawać by się mogło, całkiem w porządku wynagrodzenie składa się: pensja podstawowa, a także dodatki, czyli trzynasta pensja, mundurówka i podobne. Jest to z pewnością dobra opcja dla tych detektywów z licencją, którzy nie chcą na razie pracować na własny rachunek. Jeśli tylko mają możliwość doszkolenia się w policyjnym gronie, warto z tego skorzystać, ponieważ będzie to spora lekcja, a ponadto okazać się może, czy ktoś nadaje się do tej pracy, czy jednak nie.
Detektyw to też spore perspektywy zawodowe. Można to wywnioskować chociażby po tym, że usługi detektywistycznie cieszą się nieustannie rosnącą popularnością. Jak można się domyślić, pojawia się coraz więcej klientów zainteresowanych poważną pomocą detektywa, który będzie w stanie rozwiązać niejedną zagadkę.
Co jeszcze wiąże się z pracą detektywa? Dyspozycyjność, kontakty, samodzielność
Ile zarabiają detektywi? Od czego to zależy? Co wiąże się z pracą detektywa? Na co narażone są takie osoby? Jeśli od wielu lat interesujesz się pracą detektywa, musisz wiedzieć, że liczy się tutaj dyspozycyjność. Na samym początku przygody sporo czasu zabiorą Ci specjalne kursy detektywistyczne oraz staranie się o licencję detektywa. Dlatego, jeśli kiedykolwiek pomyślałeś o pozostaniu zawodowym detektywem, musisz dokładnie zdawać sobie sprawę, że praca ta jest nieprzewidywalna, a ponadto wymaga dyspozycyjności o różnej porze dnia i nocy i zaangażowania. W sytuacji, kiedy masz młodą żonę i malutkie dziecko, może to być znacznie utrudnione, a przede wszystkim może to przysparzać trudności w związku, w relacji z dzieckiem.
Licencja detektywa może czasem nie wystarczać, aby być dobrym w tym, co się robi. Prowadzący śledztwo detektyw musi być bardzo samodzielny i dobrze zorganizowany. Trzeba mieć także głowę na karku, by wychodząc z biura zabrać ze sobą wszystko i nie wracać się po kilka razy po potrzebny sprzęt. Osoba, która decyduje się na taką pracę, taką karierę, musi mieć również świadomość, że tutaj liczy się szybkie podejmowanie decyzji, zimna krew, działanie pod presją czasu. Jeśli akcja toczy się szybko, nie ma czasu na konsultowanie dalszych kroków z osobą decyzyjną – trzeba działać tak, jak podpowiada intuicja.
Samodzielność i szerokie umiejętności to jedno, ale w przypadku prowadzenia własnej agencji, trzeba umieć rozmawiać z potencjalnymi klientami. Prywatny detektyw jest zmuszony do tego, aby w odpowiednich sytuacjach posługiwać się odpowiednim tonem. Inaczej podchodzi się do konkretnego mężczyzny, który wie, czego chce, inaczej do zrozpaczonej kobiety, która podejrzewa, że zdradza ją mąż, a jeszcze inaczej do rodziców, którzy poszukują swojego zaginionego potomka.
Detektyw – zarobki to nie wszystko w tej pracy, w tej branży. Warto zdawać sobie sprawę, że często istniej zagrożenie życia, zwłaszcza, jeśli klienci przychodzą z dość podejrzanymi zadaniami. Trzeba dokładnie miarkować, czy podana cena jest adekwatna do tego, czego musisz się podjąć.
Ważnym tematem są koszty, jakie ponosi każdy detektyw. Nie należą one do najmniejszych, zwłaszcza, jeśli na początku prowadzenia własnej agencji jesteśmy zmuszeni do zainwestowania w potrzebny sprzęt. Komputery wcale nie muszą być bardzo wypasione, ponieważ najważniejszy jest aparat do robienia świetnych zdjęć z maksymalnym zbliżeniem, jak i dobrej jakości podsłuch, który niejednokrotnie może się przydać. Do tego dochodzą nowoczesne środki łączności, minikamery, urządzenia audiowizualne wysokiej klasy oraz wiele innych dodatków, które czynią pracę detektywa poważniejszą i skuteczniejszą.
Jak widać, praca detektywa to mnóstwo poświęconego czasu oraz pieniędzy na samym początku. Nic więc dziwnego, że osoby stawiające na ten zawód, chcą zwrotu inwestycji w postaci dobrych zarobków. Trzeba mieć na uwadze również to, że detektywi posiadają odpowiednio skonstruowane cenniki, w zależności od komplikacji sprawy po czas, który muszą na nią poświęcić. Jeśli jeszcze jakieś czynniki w konkretnej sprawie będą wpływały na jego pracę, z pewnością zostanie to uwzględnione na samym początku, w umowie.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Zaginęła bliska osoba? Co zrobić?
Poszukiwanie osób, co mówi detektyw?
Detektyw – dla kogo praca w tym elitarnym zawodzie?
Dowody na rozwód kościelny
Poszukiwanie osób, czyli od czego zacząć?
COVID a związek, czyli detektyw od zdrad
Zdrada podczas kwarantanny, jak ją wykryć?
Sprawdź kandydata na męża przez detektywa
Oszust matrymonialny, jak go uniknąć?
Jak działa badanie wariografem?
Czy zdrada oznacza koniec związku?