Weryfikacja pracownika, czyli sukces firmy tworzą ludzie!

Jak wiadomo, na sukces każdej firmy pracują ludzie, dlatego też tak ważna jest weryfikacja pracownika. W końcu nieuczciwość pracowników może być kosztowna dla każdego właściciela. Prześwietlanie kandydatów do pracy jest obecnie standardem. Czy jednak wszystko jesteśmy w stanie wykonać na własną rękę?

•             Jak zweryfikować kandydata do pracy?

•             Czy warto sprawdzać pracowników w sieci?

•             W jaki sposób prywatny detektyw może zweryfikować pracowników?

Jak samodzielnie sprawdzić kandydata do pracy?

Samodzielnej weryfikacji pracownika podejmuje się dzisiaj każda firma. Dlaczego? Jak wiadomo, wiele osób w CV po prostu kłamie. Tymczasem, zatrudniając pracownika, chce się mieć pewność co do jego umiejętności, kompetencji, doświadczenia zawodowego, wykształcenia i nie tylko. Im poważniejsze stanowisko, tym więcej kompetencji wchodzi w grę. Zatrudniając specjalistę, każdy pracodawca chce wiedzieć, że wybrał właściwą osobę. W końcu pomyłka w procesie rekrutacji niewłaściwe decyzje mogą sporo kosztować.

Warto podkreślić, że samodzielne działania dotyczące sprawdzania kandydatów do pracy są ograniczone. Możemy oczywiście sprawdzić profil pracownika, prześledzić jego aktywność w mediach społecznościowych, sprawdzić, w jakich jeszcze miejscach figuruje w sieci, ale to w zasadzie wszystko. W portalach nastawionych na karierę znajduje się historia zatrudnienia, ale tak naprawdę samodzielnie tego nie sprawdzimy. Próby przeprowadzenia weryfikacji na własną rękę bywają utrudnione i nie zawsze kończą się sukcesem. Co więcej, dzisiaj wiele osób blokuje swoje prywatne konta na różnych portalach, by nikt trzeci nie miał do nich wglądu.

Mało tego, jeśli pracodawca postanowi sprawdzić poza siecią dane osoby, to naraża się na to, że jego działania ujrzą światło dzienne, a tym samym straci on zaufanie w oczach osób, które zatrudnia. Dokładna weryfikacja pracowników to czynność, którą należy wykonywać dyskretnie, a tym samym warto ją zlecić specjalistom.

Weryfikacja kandydatów przez detektywa

Prywatny detektyw wie, jak dokładnie sprawdzić kandydatów do pracy i pracowników. W tym celu przeprowadza on dyskretny wywiad środowiskowy, który ma na celu ustalenie, czy kandydaci lub pracownicy mówią prawdę i czy przedstawiają autentyczne dane. W tym celu może np. nawiązać kontakt z osobami z poprzedniego miejsca pracy. Wszystkie działania są prowadzone w taki sposób, by nikt się nie zorientował, jaki jest ich faktyczny cel. Jest to możliwe dzięki wiedzy, znajomości technik detektywistycznych i doświadczeniu. Warto nadmienić, że detektyw ma rozbudowaną sieć kontaktów i współpracuje ze specjalistami z różnych branż. Dzięki temu możliwa jest również weryfikacja świadectwa szkolnego oraz szeregu innych informacji.

Dlaczego warto sprawdzać potencjalnych pracowników?

Kandydaci na dane stanowisko często rozmijają się z informacjami, odrobinę ubarwiają zwłaszcza te fakty, dotyczące historii zatrudnienia, ale też wykształcenia. Zweryfikowanie przedstawionych informacji zajmuje mnóstwo czasu, a jak wiadomo, na jedno stanowisko pracy nieraz przychodzi naprawdę sporo zgłoszeń. Podczas rozmów w sprawie pracy ciężko wszystko sprawdzić, zwłaszcza że jedna rozmowa na ogół nie trwa długo. Ustalenie części faktów nie jest z kolei możliwe – w końcu jak sprawdzić autentyczność dyplomu, czy też prawdziwe powody zmiany miejsca pracy.

Jakie informacje podawane przez kandydata może zweryfikować prywatny detektyw?

– na temat poprzedniego miejsca pracy i kariery

– na temat szkoleń i kursów

– dotyczące historii edukacji

– dotyczące powiązań rodzinnych

– na temat posiadanych nałogów

– współpracy z konkurencją

– przeszłości kryminalnej

Wywiad środowiskowy, nawiązanie kontaktu z osobami z poprzedniego miejsca pracy kandydata, sprawdzenie wykształcenia, opinii i środowiska, w jakim się obraca – to niezwykle przydatne podczas rekrutacji informacje. Istotne są również stosunki z byłymi współpracownikami i pracodawcami oraz powody rozwiązania umowy o pracę. Wszystkie takie dane mogą pomóc podjąć decyzję i zminimalizować ryzyko.

Kontrolowanie pracowników – czy warto?

Pracodawcy coraz częściej sprawdzają również swoich pracowników w zakresie różnych spraw. Oszukiwanie firmy staje się powszechne, stąd też popularność usług detektywistycznych związanych z weryfikowaniem osób, które się zatrudnia. Najczęstsze przewinienia pracowników dotyczą wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych i załatwianie prac prywatnych w godzinach pracy. Poważniejszymi problemami są kwestie dotyczące wycieku poufnych danych, niewyjaśnionych strat w firmie, łamania zakazów konkurencji czy innego działania na szkodę spółki.

Okresowy monitoring pracowników

Okresowy monitoring pracowników jest praktykowany przez coraz większą ilość firm. W niektórych zatrudnione osoby są wręcz o tym informowane podczas procesu rekrutacji. Pracodawca nie jest w stanie samodzielnie wykonać tych czynności, gdyż nie ma odpowiednich uprawnień, wiedzy i możliwości technicznych. Pracodawca zna się na swojej działalności, ale sprawdzenie wiarygodności pracownika woli pozostawić profesjonalistom, przekazując im istotne dla sprawy informacje.

Nie wszystkie osoby zatrudnione w danej firmie działają na jej korzyść. Część z nich może łamać zakaz konkurencji, czy też narażać firmę na straty. Dowody zebrane przez detektywa są podstawą do wręczenia zwolnienia dyscyplinarnego, ale również do dochodzenia kar od takiego pracownika podczas rozprawy w sądzie. Samo domniemanie, że pracownik działa na niekorzyść firmy, nie jest wystarczające. Tutaj niezbędne są solidne dowody, a te, może dostarczyć tylko prywatny detektyw. Zatrudnianie detektywa i powierzenie mu sprawdzenia pracownika pomaga również ukrócić proceder różnego rodzaju nadużyć w firmie, jeśli oczywiście takie mają miejsce.

Proces rekrutacji i selekcji pracowników – pomoc detektywa i weryfikacja pracownika

Wybór osoby, która będzie zaangażowana w pracę i jednocześnie będzie wykonywać swoje obowiązki uczciwie, nie jest wcale łatwe. Jeśli borykasz się z takimi problemami i nie wiesz, jaki system weryfikacji pracowników zastosować, to nie ryzykuj. Niektóre stanowiska pracy są bardzo odpowiedzialne – musisz mieć pewność, że wybierasz na nie właściwą osobę. Dokładne sprawdzenie potencjalnych pracowników to zadanie, które należycie wykona prywatny detektyw. Cennik usług związanych z weryfikacją kandydatów do pracy i pracowników jest przystępny i dostępny dla każdego. Nie warto podejmować nieefektywnych działań na własną rękę.

Na proces rekrutacji i selekcji pracowników przeznacza się określoną sumę, często niemałą. Wdrażanie pracownika w nowe obowiązki zawodowe zajmuje czas i wymaga zainwestowania w niego sporych środków pieniężnych – w końcu na wstępie niezbędne są szkolenia, nieraz nawet kursy doszkalające. Zatrudniając niekompetentną osobę, często naraża się firmę na straty. Nieefektywne osoby i te, które nie potrafią się wywiązać ze swoich obowiązków, biorą zwolnienia lekarskie i przeciągają je tak długo, jak to tylko możliwe. Do tego dochodzą problemy z oddaniem narzędzi pracy, łamanie zasady konkurencji i nie tylko. Jak widać brak solidnej weryfikacji kandydatów do pracy może nieść za sobą poważne konsekwencje. Skorzystanie z pomocy detektywa na etapie rekrutacji pozwala szybko sprawdzić kandydatów i uniknąć problemów. Właściciel firmy zyskuje też pewność, że środki przeznaczone na sam proces pozyskania pracownika i wdrożenia go w obowiązki, nie pójdą na marne. Zatrudniając nowego pracownika, ma on pewność, że został odpowiednio zweryfikowany przez detektywa.

Zapoznaj się z cennikiem detektywa

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ochrona wizerunku w sieci – jak pomoże detektyw?
Odzyskiwanie danych z telefonu
Prywatny detektyw czy jest to dobrze płatna praca?
Ustalanie ojcostwa – sposoby, możliwości i inne cenne informacje
Jak sprawdzić, czy dziecko zmaga się z uzależnieniem?
Jakie usługi detektywistyczne wykorzystują prawnicy?
Osoby poszukiwane, listy gończe i wiele innych spraw dla detektywa!
Zdrada mężczyzny – jakie są oznaki?
Zdrada kobiety – po czym ją rozpoznać?
Telefon na podsłuchu – jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie?

5/5 - (1 vote)

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *