Ustalanie ojcostwa – sposoby, możliwości i inne cenne informacje

Ustalenie ojcostwa to bardzo poważna, a często też przykra sprawa. Najczęściej mamy z nim do czynienia w sytuacji, kiedy dziecko pochodzi ze związku pozamałżeńskiego. Oczywiście domniemywa się, że dziecko ma ojca i jest nim ten mężczyzna, który w danym czasie obcował z matką malucha. Musi jednak odbywać się to nie wcześniej niż w 300 dniu przed urodzeniem się dziecka i nie później, niż w 181 dniu przed narodzinami. Ojcostwo to w sumie specjalny akt prawny, dzięki któremu mężczyzna do niego wpisany może cieszyć się szeregiem praw wobec dziecka. Jeśli konkretny mężczyzna nie chce zostać wpisany do aktu urodzenia i nie przyznaje się do bycia ojcem dziecka, wtedy ustalenie ojcostwa odbywa się na płaszczyźnie prawnej, medycznej oraz moralnej. Ustalanie ojcostwa może mieć miejsce także w momencie, kiedy sama matka nie do końca wie, kto jest ojcem jej dziecka, ponieważ miała w tym czasie kilku partnerów seksualnych.

Jak wygląda sprawa o ustalanie ojcostwa?

Z pewnością każdy z nas zdaje sobie sprawę, że najlepsza sytuacja jest wtedy, kiedy ojcostwo biologiczne oraz prawne pokrywa się. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się sytuacje, kiedy nie ma takiej pewności. Wtedy właśnie koniecznością jest czynność ustalenia ojcostwa.

W naszym kraju są dwa sposoby na to, aby ustalić ojcostwo. Mają one miejsce w momencie, kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko nie pochodzi od męża danej kobiety, bo po prostu go nie posiada. Te sposoby to:

  • Sądowne ustalenie ojcostwa
  • Uznanie ojcostwa

Jeśli chodzi o uznanie ojcostwa, dokonywane jest zazwyczaj przez urzędników pracujących w urzędzie stanu cywilnego. Może wtedy nastąpić uznanie dziecka poczętego, ale jeszcze nienarodzonego. Trudną sytuacją jest, kiedy wpierw ojciec uzna dziecko za swoje, a po jego porodzie istnieje podejrzenie, że jednak nie jest jego dzieckiem. W tym momencie mężczyzna może wytoczyć proces o to, aby unieważnić ojcostwo, co fachowo nazywanie ustaleniem bezskuteczności uznania ojcostwa.

W naszym kraju, biorąc pod uwagę przepisy, możliwe jest również ustalanie ojcostwa po latach. Chodzi tutaj o moment, kiedy dziecko jest już pełnoletnie.

Ustalenie ojcostwa – termin na te działania nie jest niczym ograniczony. Dzięki temu zdarza się, że ojcostwo ustalane jest nawet po śmierci dziecka. Jednak jeśli chodzi o dziecko małoletnie, w ciągu osiemnastu lat i matka, i ojciec, mogą wnieść sprawę do sądu, której efektem ma być ustalenie ojcostwa.

Sądowe ustalenie ojcostwa – z czym się wiąże?

Są sytuacje, kiedy nie zachodzi żadne domniemanie ojcostwa. Matka nie potwierdza oświadczenia, zaś ojciec nie składa oświadczenia odnośnie uznania ojcostwa. Jedynym rozwiązaniem w takim wypadku jest, aby wystąpić do sądu z powództwem o ustalenie ojcostwa.

Takiej sprawy może żądać również samo dziecko, o ile jest pełnoletnie. Domniemany ojciec oraz matka także mają do tego prawo, jednak musi się to dziać w momencie, kiedy dziecko nie osiągnęło pełnoletniości. W takim wypadku matka wraz z ojcem tracą to prawo, ponieważ dziecko staje się odrębnym, dorosłym w świetle prawa bytem.

W sytuacji, kiedy dziecko umiera przed uzyskaniem wieku pełnoletniego, domniemany ojciec oraz matka mają prawo wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa. Może mieć to miejsce jedynie do daty, w której dziecko osiągnęłoby pełnoletniość.

Istnieje jeszcze inna możliwość – kiedy domniemany ojciec umiera, matka, jak i dziecko mają prawo do tego, aby wytoczyć proces przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez opiekuńczy sąd.

Jeśli powództwo chce wytoczyć ojciec, może to zrobić przeciwko matce. Jednak kiedy matka nie żyje, powództwo wytaczane jest dziecku. Sytuacja może okazać się jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy dziecko również nie żyje. Wtedy sprawa dotyczyć będzie kuratora ustanowionego przez sąd opiekuńczy.

Jeśli nie ma porozumienia pomiędzy obojgiem rodziców, często jedyną drogą do ustalenia ojcostwa jest droga sądowa. Trzeba pamiętać, że taka właśnie sprawa ma bardzo poważne skutki prawne. To, co zostanie ustalone w sądzie, zazwyczaj pozostaje już na zawsze w dokumentach. Ponadto, taka sprawa może pozostawiać niemiłe wspomnienia nie tylko w dorosłych, ale przede wszystkim w tym konkretnym dziecku. Długość postępowania sądowego zależy zazwyczaj od tego, czy do ustalenia ojcostwa dochodzą dodatkowe roszczenia – np. alimenty. Obłożenie sądu oraz zachowanie stron również ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o trwanie całej rozprawy.

Jak dokładnie wygląda cały proces? Na samym początku składany jest pozew o ustalenie ojcostwa. Kolejnym krokiem jest złożenie odpowiedzi przez drugą stronę na proces oraz wyznaczenie daty pierwszej rozprawy. Tak naprawdę, jeśli chodzi o sąd rodzinny i sprawy tego rodzaju, całość może zakończyć się na jednym posiedzeniu sądu. Nie jest to oczywiście tak proste, jeśli obydwie ze stron nie współpracują i mają różne żądania. Jeśli temat nie zostanie zamknięty na pierwszej rozprawie, z pewnością konieczne będą kolejne. Patrząc na statystyki, można śmiało orzec, że całość zamyka się w kilku miesiącach.

Sądowe ustalenie ojcostwa rozpoczyna się wytoczeniem powództwa. Bardzo często jest to w rękach matki, która chce dowieść, że mężczyzna, z którym obcowała jest ojcem dziecka i nie chce się do niego przyznać. Nie brakuje także sytuacji, w których to właśnie ojciec poszukuje prawdy i chce dowieść, czy dziecko jest jego, czy może jednak nie.

W pozwie, niezależnie przez kogo wnoszonym, powinny znaleźć się takie informacje, jak to, kto zgłasza się z prośbą o ustalenie ojcostwa, jakiego dziecka to dokładnie dotyczy i daty jego urodzenia. Pozew może być równoznaczny z żądaniem alimentów.

Badanie ojcostwa w trakcie ciąży

Jednym z łatwiejszych sposobów na poznanie, kto jest ojcem dziecka, jest po prostu test na ojcostwo, a dokładniej specjalne badanie. Może być ono przeprowadzone już w trakcie ciąży i tak zazwyczaj się dzieje. Badanie może pomóc w uznaniu ojcostwa jeszcze w trakcie trwania ciąży, kiedy matka nie jest mężatką. Badanie to nie jest jednak brane pod uwagę przez sąd, ponieważ nie można sądownie ustalić ojcostwa w momencie, kiedy ciąża jeszcze trwa.

Laboratoria diagnostyczne oferują sprawdzone badania na ojcostwo. Cena ustalana jest przez konkretne laboratorium, a zależy głównie od terminu wykonania oraz stopnia referencyjności danej laboratorium.

Test na ojcostwo zazwyczaj wykonywany jest na bazie DNA ojca oraz dziecka. Jest to wybierane praktycznie w 100% przypadków, zwłaszcza, jeśli wynik ma zostać użyty w sądzie. Takie badanie to prawie 100% skutecznością, dlatego jest to jednocześnie najpewniejsza, jak i najszybsza metoda. Badanie ojcostwa na bazie DNA jest dość drogie, jednak dokładne ceny kształtują się na podstawie tego, czy wykonywane jest prywatnie, czy jednak na zlecenie sądu. Warto mieć na uwadze, że takie badanie może jednocześnie przysłużyć się jednej stronie, jak i zniweczyć jej plany. Wszystko zależy od wyniku. Czasem w przeprawie sądowej może też pomóc prywatny detektyw!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Zaginęła bliska osoba? Co zrobić?
Poszukiwanie osób, co mówi detektyw?
Detektyw – dla kogo praca w tym elitarnym zawodzie?
Dowody na rozwód kościelny
Poszukiwanie osób, czyli od czego zacząć?
COVID a związek, czyli detektyw od zdrad
Zdrada podczas kwarantanny, jak ją wykryć?
Sprawdź kandydata na męża przez detektywa
Oszust matrymonialny, jak go uniknąć?
Jak działa badanie wariografem?
Czy zdrada oznacza koniec związku?

Rate this post