Telefon na podsłuchu – jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie?
Telefon na podsłuchu? Tak to możliwe! W sieci można znaleźć pełno rad z zakresu tego, jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu. Ostatnimi czasy zainteresowanie tematem jest coraz większe. Ciężko się temu dziwić. W dobie smartfonów aplikacje szpiegowskie można zainstalować bez żadnych problemów. Będą one kontrolować każdy ruch i przekazywać cenne informacje w niepowołane ręce. W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Czym jest program szpiegowski?
- Jak sprawdzić podsłuch w telefonie?
- Jak samodzielnie wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie?
- Podsłuch telefonu komórkowego – objawy
- Jak zabezpieczyć telefon przed aplikacjami szpiegującymi?
Czym jest program szpiegowski?
Niegdyś komórki służyły głównie do dzwonienia oraz wysyłania krótkich wiadomości tekstowych. Czasy te minęły bezpowrotnie. Dzisiaj telefon jest niczym laptop – za jego pośrednictwem możemy przeglądać strony internetowe, instalować mnóstwo aplikacji, robić prezentacje, stosować go jako router, robić zdjęcia i je obrabiać oraz wrzucać na portale społecznościowe, korzystać z komunikatorów. To zaledwie część funkcji. Należy też zwrócić uwagę na to, jaką ilość istotnych danych przechowujemy w telefonie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne są programy szpiegowskie i robi wszystko, by osobiste informacje nie dostały się w niepowołane ręce.
Instalując kolejne aplikacje, należy liczyć się w tym, że mogą one posiadać wirusy. Prawdopodobieństwo wzrasta, jeśli nie zachowujemy ostrożności. Dziś zdobycie naszych danych przez niepowołane osoby jest bardzo proste. Monitorowanie działań użytkownika, podsłuchiwanie rozmów i ich nagrywanie oraz wysyłanie pod dowolny numer to część tego, co potrafi oprogramowanie szpiegowskie. Do tego należy dodać zdobycie listy kontaktów oraz wszystkich haseł – w tym również do poczty, mediów społecznościowych i kont bankowych. Nieraz przestępcy wykorzystują naiwność właściciela telefonu, innym razem stosują bardziej wyszukane metody. Cała operacja trwa kilka chwil i nim użytkownik się zorientuje, jego dane zostają skradzione.
Telefon na podsłuchu – sprawdź czy Twój także!
Każda osoba, która zastanawia się, jak założyć podsłuch w telefonie komórkowym, może znaleźć mnóstwo porad w sieci oraz programów i urządzeń, które wcale nie są drogie. Mimo tego, że technika poszła do przodu i tak zwane pluskwy nie są jedynym zagrożeniem, to dalej sporo osób zastanawia się jak sprawdzić, czy mam podsłuch w telefonie. W końcu nikt nie chce, by prywatne rozmowy były przekazywane dalej, trafiały w niepowołane ręce i były wykorzystywane przeciwko nam. Przez komórki rozmawiamy na wiele ważnym tematów – zarówno prywatnych, jak i biznesowych. Właśnie dlatego telefon na podsłuchu może nam przysporzyć mnóstwo problemów.
W sieci można znaleźć mnóstwo porad, jak samodzielnie to wykryć. Służą do tego m.in. specjalne kody MMI. Oczywiście nie sprawdzą one smartfonów pod kątem aplikacji szpiegowskich, ale pozwalają skontrolować, czy mamy podsłuch w telefonie komórkowym.
Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze kody MMI wraz z informacjami, czego one dotyczą
- *#21#
Za pomocą tego kodu możliwe jest sprawdzenie, czy rozmowy, SMS-y i inne dane nie są przekazywane na inny numer telefonu. Jest to jedna z najłatwiejszych metod. Uzyskując numer telefonu, bezproblemowo wskazujemy sprawcę i możemy go pociągnąć nawet do odpowiedzialności karnej.
- *#62#
Wpisanie tego kodu umożliwia uzyskanie informacji dotyczących tego, gdzie przekazywane są połączenia telefoniczne w sytuacji, gdy np. jesteśmy poza zasięgiem. Często jest to numer poczty głosowej, jeśli jednak okazuje się, że jest to inny numer, to mamy powód do niepokoju.
- *#06#
Kod ten umożliwia wyświetlenie kodu IMEI, a więc informacji umożliwiającej identyfikację danego telefonu. Właśnie dlatego często stosują go policjanci, dowiadując się w ten sposób, czy dany smartfon nie jest kradziony.
Powyższe kody pokazują, jak szybko wykryć podsłuch telefonu komórkowego tylko w podstawowym zakresie. Wszelkie przekierowania, które znaleźliśmy, wyłącza się kodem ##002#.
Oczywiście kody MMI to podstawowe metody, by sprawdzić podsłuch na telefonie. Znacznie bardziej zaawansowanymi metodami są specjalne urządzenia, które można kupić w sklepach detektywistycznych i szpiegowskich. Wykrywacz podsłuchów w telefonie to niewielki przyrząd wyposażony w czujniki, które pozwalają określić, czy telefon jest na podsłuchu. Urządzenia tego typu nie cieszą się jednak szczególną popularnością. Konkretną wiedzę na temat tego, jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu, posiadają profesjonaliści. Są oni w stanie przeszukać komórkę z największą dokładnością i określić, czy mamy się czego obawiać, czy nie. Po takie rozwiązanie sięgają osoby, które mimo tego, że przeszukały swój telefon pod kątem złośliwego oprogramowania, dalej mają przeczucie, że nie wszystko jest tak, jak powinno, choćby z tego względu, że smartfon wolniej pracuje i często trzeba go resetować.
- Czy podsłuch w telefonie jest legalny?
Należy podkreślić, że zakładanie podsłuchu w telefonie jest nielegalne. Bez konsekwencji mogą go instalować jedynie określone służby mundurowe. Nierzadko zgodę na to musi wydać sąd. Nawet jeśli podejrzewamy partnera o zdradę, to nie możemy legalnie zakładać mu podsłuchu w telefonie i wbrew mylnym opiniom krążącym w sieci, detektyw również nie może tego zrobić.
Jak samodzielnie wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie?
Samodzielne wykrycie aplikacji szpiegujących wcale nie jest proste. Działanie tego rodzaju programów jest niemalże błyskawicznie. Program szpiegowski na telefon często samodzielnie instalujemy, nie będąc tego świadomym. Wystarczy otworzyć określony załącznik z mejla czy też zainstalować złośliwą aplikację. Szpieg w telefonie to nie tylko oprogramowanie, ale często też niewielkie urządzenia, które bardzo łatwo można umieścić w smartfonie. Wystarczy, że utracimy telefon z zasięgu wzroku i wpadnie on w niepowołane ręce. Urządzenia szpiegowskie są powszechnie dostępne. Mogą być to malutkie dyktafony umieszczone pod obudową, czy też mini podsłuch GSM na kartę.
Wykrywanie oprogramowania szpiegowskiego w smartfonie jest również możliwe dzięki darmowym aplikacjom, które bezproblemowo można pobrać w oficjalnych sklepach. Oczywiście możesz również zainstalować płatne programy. Po przeskanowaniu smartfona oprogramowaniem pojawiają się konkretne informacje.
Jeśli na swoim telefonie nie znajdziesz niczego podejrzanego, a dalej niepokoją Cię pewne objawy, to warto w ustawieniach urządzenia sprawdzić, jakie aplikacje mają upoważnienie do funkcji Dostępność. Jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych ustawień i należy je kontrolować. Uprawnienia tego nigdy nie powinno się przyznawać przypadkowo, ani też wszystkim aplikacjom. Tak naprawdę jedynym programem, któremu można je przyznać, jest program antywirusowy.
Jeśli mimo tego, że sprawdziłeś telefon pod każdym względem, dalej masz wrażenie, że coś jest nie tak, to pozostaje Ci skorzystać z usług profesjonalistów. Detektywi poradzą sobie z wykryciem każdego podsłuchu – nawet tego najbardziej wyrafinowanego. Poza tym oddanie telefonu w ręce profesjonalistów sprawia, że zyskuje się absolutną pewność co do bezpieczeństwa komórki.
Podsłuch telefonu komórkowego – objawy
Smartfon z aplikacją szpiegowską pracuje nieco inaczej. Pewne objawy ewidentnie wskazują, że zainstalowany jest podsłuch telefonu komórkowego. Jak sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, czy wprost przeciwnie?
– nadmierne nagrzewanie się telefonu
Na wstępie warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie się szybciej nie nagrzewa. Jeśli tak, to jest to dla nas sygnał alarmowy. Wskazuje to na zwiększoną pracę procesora – w końcu nagrywa on i wysyła dane.
– większe zużycie danych komórkowych
Jeśli zauważymy, że dane komórkowe znikają bardzo szybko, to powinno nas to zaniepokoić, gdyż może oznaczać, że urządzenie przesyła ważne informacje zgromadzone w pamięci. Informacje na temat zużytych danych komórkowych bezproblemowo sprawdzimy w ustawieniach.
– szybkie zużycie baterii
Kiedy bateria w urządzeniu bardzo szybko się rozładowuje, to może być to dla nas sygnał, że mamy telefon na podsłuchu. Objawy tego rodzaju są częste i nieraz dotyczą po prostu psującej się baterii, ale jeśli zmiany są zauważalne, to powinno być to dla nas ostrzeżenie. Informacje na temat wydajności baterii można sprawdzić w ustawieniach.
– automatyczne włączanie Wi-Fi lub lokalizacji
Jeśli w smartfonie wyłączamy ręcznie internet lub lokalizację, a za jakiś czas widzisz, że są one włączone, to możesz mieć pewność, że coś jest nie tak. Sprawdź też, które aplikacje mają dostęp do tych danych.
– dziwny odgłos w słuchawce
Jak zabezpieczyć telefon przed aplikacjami szpiegującymi?
– Zabezpiecz urządzenie hasłem, którego nie ujawnisz nikomu
– Zainstaluj programy zabezpieczające i antywirusowe i regularnie skanuj nimi telefon
– Ustaw różne hasła w telefonie do poszczególnych aplikacji i nie ujawniaj ich
– Aplikacje pobieraj z pewnych źródeł, czyli z oficjalnych sklepów
– Nie otwieraj podejrzanych załączników z niepewnych źródeł.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa swojego telefonu, zgłoś się do nas i skorzystaj z opcji – wykrywanie podsłuchów.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Zaginęła bliska osoba? Co zrobić?
Poszukiwanie osób, co mówi detektyw?
Detektyw – dla kogo praca w tym elitarnym zawodzie?
Dowody na rozwód kościelny
Poszukiwanie osób, czyli od czego zacząć?
COVID a związek, czyli detektyw od zdrad
Zdrada podczas kwarantanny, jak ją wykryć?
Sprawdź kandydata na męża przez detektywa
Oszust matrymonialny, jak go uniknąć?
Jak działa badanie wariografem?
Czy zdrada oznacza koniec związku?