Praca zdalna – czy powinno się sprawdzać pracowników?
Obecnie praca zdalna, jest praktykowana w wielu firmach, przez co właściciele nieraz tracą kontrolę nad pracownikami. Pomoc detektywa w takich sytuacjach jest szczególnie przydatna. Z jednej strony Home Office jest wygodny zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, z drugiej nie wszyscy w godzinach pracy wywiązują się z zawodowych obowiązków. Część firm chwali sobie to rozwiązanie choćby z uwagi na niższe koszty i większą efektowność – dotyczy to jednak tylko tych branż, w których pracownicy już wcześniej raz na jakiś czas mieli możliwość pracy zdalnej. Niektórzy podwładni poczuli wolność i w godzinach pracy zaczęli się zajmować różnymi innymi sprawami, co często jest sprawdzane przez nasze biuro detektywistyczne.
- Czy pracowników wykonujących pracę zdalną należy kontrolować?
- Jak detektyw może sprawdzić osoby pracujące zdalnie?
Praca zdalna a wypełnianie służbowych obowiązków
Oczywiście zaufanie do pracowników jest podstawą udanej relacji, niemniej warto raz na jakiś czas skontrolować, czy rzeczywiście w godzinach pracy wypełniają oni swoje obowiązki zawodowe, czy wprost przeciwnie. Takie działania są szczególnie wskazane, jeśli pracodawca ma choćby najmniejsze wątpliwości, które przekładają się na zaległości czy też mniejszą efektywność. Prywatny detektyw jest w stanie w sposób dyskretny sprawdzić pracowników i to, jak wywiązują się ze swoich obowiązków. Właściciel firmy na ogół nie wie, jak się do tego zabrać i po prostu nie ma takich możliwości.
Jak pokazuje dotychczasowe doświadczenie naszej firmy, nadużycia w stosunku do pracodawcy zdarzają się bardzo często. W toku prowadzonych spraw odkrywaliśmy, że podwładni używali służbowych samochodów do celów prywatnych i załatwiali swoje osobiste sprawy. To jednak nie koniec nadużyć. W godzinach pracy zdarzały się zakrapiane alkoholem imprezy, w trakcie, których dostęp do służbowych komputerów miały również osoby trzecie.
Kontrola pracowników na pracy zdalnej – sprawy prowadzone przez detektywa
Poniżej przedstawiamy kilka spraw, które prowadziliśmy i efekty naszych obserwacji. Wszystkie sytuacje dotyczyły pracowników wypełniających swoje obowiązki zdalnie.
- Szef firmy, który się do nas zgłosił, miał podejrzenia, że pracownicy w godzinach pracy urządzają zakrapiane alkoholem imprezy i to poza miejscem zamieszkania. Po obserwacji w terenie zarejestrowaliśmy ich działania. Podejrzenia pracodawcy okazały się słuszne. Podwładni nie tylko spożywali alkohol, ale również dyskutowali ze swoimi gośćmi o sprawach służbowych, zostawiając przy tym włączone komputery. Tym samym osoby trzecie miały swobodny dostęp do poufnych danych firmowych. Pracodawcy zwykle nie są w stanie zweryfikować takich rzeczy, mogą jedynie mieć podejrzenia. Wynajmując firmę detektywistyczną, otrzymują solidne dowody, które są podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego.
- Właściciel firmy zdziwiony wysokimi rachunkami za paliwo, chciał zweryfikować, skąd się one biorą, gdyż zgodnie z ustaleniami pracownik miał jak najrzadziej spotykać się z klientami. W toku obserwacji detektywistycznej okazało się, że podwładny używał auta służbowego prywatnie, a dokładnie traktował je jako źródło dodatkowych zarobków. Firmowym samochodem przewoził odpłatnie różne osoby. W celu zebrania odpowiednich dowodów prywatny detektyw po prostu zamówił kurs. Pracodawca otrzymał solidne dowody, które były podstawą do udowodnienia działania na szkodę firmy i do dochodzenia odszkodowania w sądzie.
- Pracownik nie wykonywał swoich obowiązków, tłumacząc się brakiem dostępu do Internetu. Pracodawca, chcąc rozwiązać sytuację, wysłał osoby z działu technicznego, by naprawiły urządzenie. Podwładny nie wpuścił ich do domu, zasłaniając się obawą o zakażenie koronawirusem. W toku podstępowania detektywistycznego okazało się, że pracownik zdążył się zatrudnić w innej firmie, w której spędzał kilka godzin dziennie, a tym samym nie miał czasu na wypełnianie służbowych obowiązków dla naszego klienta. Dostarczone dowody były nie tylko podstawą zwolnienia dyscyplinarnego, ale również wytoczenia w sądzie sprawy w związku ze złamaniem zakazu konkurencji.
Powyższe przykłady są zaledwie niewielką częścią spraw, z którymi na co dzień zgłaszają się do nas klienci. Nadużycia ze strony pracowników zdarzają się bardzo często, dlatego też w razie podejrzeń, warto skorzystać z pomocy detektywa i po prostu sprawdzić, czy podwładni rzeczywiście wykonują swoje obowiązki zawodowe i nie narażają firmy na straty, choćby z powodu łamania zakazu konkurencji. Domniemanie dotyczące tego, że pracownik nie wykonuje należycie pracy i obserwacje, że np. przeprowadza wideokonferencję pod wpływem alkoholu lub działa na szkodę firmy, nie jest wystarczającym powodem, aby wręczyć zwolnienie dyscyplinarne. Pracodawca musi mieć solidne dowody, a te może zebrać detektyw.
Zapewniając pracownikom możliwość pracy zdalnej, warto na wstępie ustalić zasady. Kwestią kontrowersyjną jest miejsce wypełniania obowiązków. Część osób uznaje, że może wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca, a nawet wyjechać na wakacje i w tym czasie pracować. Firmy podchodzą do tego typu działań różnie, na ogół nie są wyrozumiałe. Pracodawcy oczekują, że pracownik jest do dyspozycji na miejscu. Warto zaznaczyć to już na początku ustaleń dotyczących pracy zdalnej.
Jakich granic nie może przekroczyć detektyw?
Wbrew wyobrażeniom dotyczących pracy detektywa, przedstawiciel tego zawodu nie może przekroczyć pewnych granic. Działa on zgodnie z prawem, w oparciu o Ustawę o usługach detektywistycznych. Jakie są to granice?
- Obserwacja
Detektyw może prowadzić obserwację w terenie (np. osoba obserwowana przebywa na działce, na wakacjach, relaksuje się na łonie natury, wychodzi z domu, załatwia sprawy na mieście). Wkraczanie do mieszkania, do domu, do pokoju hotelowego jest zabronione. Prywatny detektyw nie może naruszać prywatności osób, które obserwuje.
- Podsłuchy i nagrania
Zakładanie podsłuchów, kamer i innych urządzeń rejestrujących jest kontrowersyjną kwestią. Warto podkreślić, że detektyw nie ma prawa do zakładania podsłuchów. Wszelkie dowody są zdobywane na podstawie obserwacji, wywiadów środowiskowych i innych metod.
Podsumowanie
Praca zdalna daje pewną swobodę, niemniej nie wszyscy pracownicy potrafią ją właściwie wykorzystać i w efekcie narażają firmę na straty. Ustalenie jasnych reguł już na wstępie jest tu podstawą, ale warto również skontrolować podwładnych, zwłaszcza jeśli pewne fakty zaczynają się nie zgadzać, a podejrzenia narastają. Prywatny detektyw działa w tych kwestiach dyskretnie, dostarczając przy tym dowodów, które ukazują, jak przedstawia się prawda.
Zapoznaj się z cennikiem detektywa
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Ochrona wizerunku w sieci – jak pomoże detektyw?
Odzyskiwanie danych z telefonu
Prywatny detektyw czy jest to dobrze płatna praca?
Ustalanie ojcostwa – sposoby, możliwości i inne cenne informacje
Jak sprawdzić, czy dziecko zmaga się z uzależnieniem?
Jakie usługi detektywistyczne wykorzystują prawnicy?
Osoby poszukiwane, listy gończe i wiele innych spraw dla detektywa!
Zdrada mężczyzny – jakie są oznaki?
Zdrada kobiety – po czym ją rozpoznać?
Telefon na podsłuchu – jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie?