Oszust w sieci i na portalach randkowych

Zawieranie znajomości przez internet jest popularne od wielu lat. Zainteresowanie portalami randkowymi nieustannie wzrasta, a wraz z nim różnego rodzaju oszustwa. Oszust, może czaić się tuż za rogiem! Zarówno w „prawdziwym” życiu, jak i wirtualnym możemy trafić różnie.

W końcu brak szczerości, przekłamania na temat własnej osoby nie są jedynie domeną internetowych znajomości. Co ciekawe, często relacje zawierane za pośrednictwem sieci dużo łatwiej zweryfikować, zwłaszcza jeśli skorzystamy z pomocy detektywa.

  • Jak sprawdzić, czy osoba poznana na portalu randkowym jest tą, za którą się podaje?
  • Oszust na portalach randkowych – jak go rozpoznać?
  • Oszuści matrymonialni – czy prywatny detektyw pomoże ich zdemaskować?

Fałszywe portale randkowe

Portale randkowe jeszcze nigdy nie cieszyły się tak ogromną popularnością, jak obecnie. Z jednej strony wpływa na to pandemia, z drugiej, większość osób podkreśla, że ciężko poznać drugą osobę i na co dzień brakuje sytuacjach sprzyjających zawieraniu znajomości. Sympatia, Badoo, E-Darling i oczywiście Tinder to nazwy portali randkowych, których nikomu nie trzeba przedstawiać.

Oszuści próbują swoich sił na kilku serwisach jednocześnie. Jeśli zauważymy te same osoby i jednocześnie zwrócimy uwagę na to, że na każdym portalu randkowym widnieją różne informacje, to powinno to wzbudzić naszą czujność. Nikt nie da nam gwarancji, że w dobrze znane aplikacje randkowe są bezpieczne i zawierają autentyczne profile, niemniej przynajmniej mamy świadomość, że korzystamy z czegoś, co jest znane i nie ma na celu oszustwa już na wstępie.

Oprócz znanych i kojarzonych portali co jakiś czas pojawiają się kolejne nowości – i właśnie tutaj należy zachować podwójną czujność. Nowo powstałe portale kojarzące pary nieraz służą jedynie wyciąganiu poufnych informacji, a na końcu pojawia się informacja dotycząca zapłaty za korzystanie z nich. Często niestety nic w zamian nie otrzymujemy.

Jeśli po utworzeniu profilu dostajemy kilka wiadomości od osób potencjalnie zainteresowanych, które składają się z jednego zdania i brak w nich zdjęcia lub też fotografia wzbudzają nasze podejrzenia, to może się okazać, że serwis jest przykrywką.

Oszust na sympatii – jak rozpoznać?

Kiedy poznajemy kogoś przez Internet, to liczymy na całkowitą szczerość. Niestety reguła ta nie zawsze się sprawdza. Istnieją jednak sygnały, które mogą wskazywać, że rozmawiają z nami oszuści matrymonialni. Zdjęcia to jeden z pierwszych elementów, na które zwracamy uwagę – nie ma znaczenia, czy chodzi o mężczyzn, czy o kobiety.

Nierzadko to właśnie po nich oceniamy to, czy dana osoba jest w naszym typie, czy nie. Idealne zdjęcia ukazujące bardzo atrakcyjne osoby w różnych zakątkach świata czy też na sesjach nie zawsze muszą być fotografiami danej osoby. Postarajmy się je zgooglować – dzisiaj nie jest to trudne.

Jeśli osoba, z którą rozmawiamy, nie ma zdjęcia i odwleka jej pokazanie, to również warto zachować ostrożność. Dotyczy to również sytuacji podsyłania niewyraźnych i rozmazanych fotografii. Warto poprosić o dwa zdjęcia – dzięki temu z łatwością rozpoznamy, czy na obydwu widnieje ta sama osoba.

Nierzadko oszust na Sympatii posiada jeszcze konta na innych portalach, które jednak zawierają inne informacje. Nieraz jedynie zdjęcia są identyczne. Oczywiście jest to nastawione na to, by zawierać jak najwięcej znajomości. Samodzielne sprawdzenie tego nie zawsze jest możliwe, podobnie jak weryfikacja tego, czy zdjęcia są autorskie, czy może skopiowane z sieci.

Sprawdzanie osób poznanych w sieci – pomoc detektywa

Wydawać by się mogło, że samodzielnie jest się w stanie sprawdzić osoby poznawane w sieci, jednakże należy pamiętać, że oszuści często doskonale się maskują i mają opanowane wszystkie techniki manipulacji. Czasami wszystko jest perfekcyjnie przygotowane i tylko detektyw jest w stanie wykryć nieprawidłowości, które mogą mieć poważne konsekwencje. W jakich sprawach osoby poznane w sieci kłamią najczęściej?

  • Stan cywilny

Osoby poznane w sieci bardzo często zapewniają o swoich uczuciach, manipulują i jednocześnie zapewniają, że przeszłość mają już poukładaną. Tymczasem jest mnóstwo przypadków oszustw, kiedy to okazuje się, że druga osoba ma żonę, dzieci i prowadzi podwójne, a nawet i potrójne życie. Na ogół oszukiwana osoba sama nie jest w stanie zweryfikować tego i zdarza się, że przez lata żyje w kłamstwie.

Ustalenie stanu cywilnego oraz tego, czy dana osoba ma dzieci to główne sprawy, które są zlecane ekspertom. Sprawdzenie tego jest możliwe na podstawie obserwacji. Detektyw sprawdza, jak wygląda dzień obserwowanej osoby, jaki tryb życia ona prowadzi, w jakim środowisku się obraca. Nieraz przeprowadzany jest wywiad środowiskowy. Wszystkie działania są dyskretne. Prowadząc je na własną rękę, musimy się liczyć z tym, że mogą zakończyć się katastrofą.

  • Weryfikacja tożsamości

Zawierając z kimś znajomość przez internet, trzeba być od początku czujnym. Nigdy nie wiemy, kto siedzi po drugiej stronie. Tymczasem informatyka śledcza daje możliwość weryfikacji tego już na samym początku, jeszcze przed spotkaniem.

Nawet w sytuacji, gdy dochodzi do spotkania, nie zawsze mamy pewność, czy osoba, z którą się spotkaliśmy, jest tą, za którą się podaje. Na ogół przecież nie pokazuje dokumentów, a jeżeli już, to nie mamy pewność co do tego, czy są one autentyczne. Detektyw wie, jak to sprawdzić. Jest to możliwe dzięki działaniom z informatyki śledczej, ale również poprzez obserwację i wywiad środowiskowy.

  • Sprawdzenie, czy osoba poznana w sieci podaje prawdziwy życiorys

Osoby poznane w sieci często kłamią w zakresie życia zawodowego i nie tylko. Naciągane są fakty w dotyczące kariery, miejsca pracy, miejsca zamieszkania. Nieraz chwalą się swoimi osiągnięciami, sukcesami, czy też stanem materialnym. Prywatni detektywi wszystko to mogą bezproblemowo sprawdzić. Działania są prowadzone w taki sposób, że weryfikowane osoby nie dowiedzą się, że ktoś je sprawdza. Jeśli osoba poznana w sieci opowiada o samych sukcesach i przedstawia swój niezwykle barwny i bogaty życiorys, to warto po prostu zlecić detektywowi sprawdzenie tego.

Najczęstsze oszustwa w sieci

Wiele oszustw w sieci dotyczy pieniędzy. Każda prośba o pieniądze automatycznie powinna wzbudzić czujność – jest to znak, by nie kontynuować znajomości. Nawet najlepiej rokująca znajomość nie może iść w tę stronę. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze schematy oszustw związanych z prośbą o pieniądze:

Prośba o szybki przelew

Oszustwo matrymonialne polegające na wyciąganiu pieniędzy to dzisiaj prawdziwa plaga, ale też duże niebezpieczeństwo. Obecnie mówi się o tym bardzo dużo. Policja co jakiś czas informuje o nowych metodach. Jedna z najpopularniejszych dotyczy kobiety lub mężczyzny, który/która po jakimś czasie potrzebuje pomocy finansowej. Wszystko zaczyna się standardowo – rozmowa idzie naprawdę dobrze, oszust potrafi wzbudzić zainteresowanie, powoli zdobywa zaufanie.

Z czasem pojawiają się komplementy i intymne rozmowy, które sprawiają, że pojawia się więź. Po pewnym czasie, tuż przed spotkaniem, pojawia się temat pieniędzy i nagłej pomocy finansowej. Nieraz nawet dochodzi do kilku spotkań i takie osoby tuż po nawiązaniu znajomości w realu proszą o pomoc. Przeważnie brzmi to niewinnie – przecież osoba potrzebująca nagle kilku tysięcy jest dobrze sytuowana – przynajmniej tak wynika z jej opowieści.

Tutaj pojawiają się różne tłumaczenia mówiące o tym, że np. bank zatrzymał przelew lub coś równie kreatywnego. Po udzieleniu pożyczki obiekt naszych uczuć znika na dobre. Co ważne – oszustwa tego typu dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mężczyźni chwalą się ciekawym, imponującym życiorysem, kobiety z kolei potrzebują pomocy, by uciec od męża lub rodziny. Przedstawione historie mogą w nas wzbudzać litość lub podziw.

Oszustwo na obcokrajowca potrzebującego pomocy

O przystojnych obcokrajowcach potrzebujących po kilku rozmowach pomocy finansowej słyszymy bardzo często. Schemat na ogół jest ten sam – niesamowity życiorys, komplementy, bliskie rozmowy, wysyłanie czułych wiadomości, mowa o zakochaniu, spotkanie. Oszust potrafi nawet przedstawić dowody na potwierdzenie tych historii. Oczywiście po kilku miłych rozmowach i niezliczonej ilości komplementów, ów przystojny mężczyzna prosi na początek o przelew na niewielką sumę np. na pokrycie kosztów biletu, wizy lub czegokolwiek. Kreatywność oszustów nie zna tu granic.

Co powinno wzbudzić czujność na portalach randkowych?

Poznając kogoś czy to w sieci, czy w realu, istnieje kilka rzeczy, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę. Jakich?

  • Podejrzana pisownia

Jeśli we wiadomościach pojawiają się błędy i to w języku ojczystym danej osoby, to powinniśmy zachować ostrożność. Tak naprawdę jesteśmy to w stanie rozpoznać już po opisie.

  • Wyrafinowane komplementy i opisy

Jeśli dostajemy wyrafinowane komplementy, to sprawdźmy, czy przypadkiem w sieci nie znajdziemy podobnych. Wiadomości kopiuj-wklej powinny wzbudzać czujność, nawet jeżeli druga strona zaczyna się z nich tłumaczyć.

  • Podejrzane linki

Uczciwi użytkownicy portali randkowych w opisie mają zawarte np. swoje ulubione zespoły, czy piosenki. Jeśli dostajemy linki i dodatkowo są to dziwne adresy, to lepiej nie klikać odnośników.

  • Manipulacja emocjonalna

Jeśli osoba poznana na portalu randkowym po kilku rozmowach wyznaje nam uczucia, to znaczy, że po prostu nami manipuluje. Niestety w sieci nie brak naiwnych osób. Pamiętajmy o początkowym dystansie. Tak naprawdę bez spotkania na żywo ciężko ocenić z kim mamy do czynienia.

  • Niespójności w rozmowie, mylenie faktów

Oszuści matrymonialni nawiązujący kilka znajomości często mylą fakty i w kolejnych rozmowach nie pamiętają, o czym nam wspominali.

  • Brak chęci na spotkanie w realu

Brak chęci na spotkania w realu zawsze powinno dawać do myślenia. Jeśli po kilku rozmowach osoba, z którą rozmawiamy, nieustannie przekłada spotkanie i odwleka je, ale stara się naprowadzać konwersację w taki sposób, by osiągać swój cel, to możemy być pewni, że mamy do czynienia z oszustwem.

Oszust na portalu randkowym – w czym może pomóc prywatny detektyw?

Oszustwa internetowe na portalach randkowych mogą różnie się kończyć. Wyłudzenia i kradzieże mają miejsce bardzo często – w końcu pod wpływem emocji robi się różne rzeczy. Oczywiście można w pewnym stopniu weryfikować informacje – choćby robiąc research w sieci i weryfikując informacje. Każdy prywatny detektyw podkreśla, by zachować zdrowy rozsądek i nie wierzyć w ślepo w to, co ktoś po drugiej stronie monitora pisze.

Kiedy jednak już dochodzi do oszustwa, to sprawę należy zgłosić na policję lub skorzystać z pomocy agencji detektywistycznej, która krok po kroku analizuje dane i szuka danej osoby. Trzeba podkreślić, że w sieci nic nie ginie, zatem często odnalezienie oszusta jest możliwe – oczywiście, jeśli sprawą zajmą się specjaliści z zakresu informatyki śledczej. Powierzając odpowiedniej osobie prowadzenie śledztwa, mamy pewność, że od razu odpowiednie działania zostaną wcielone w życie.

Bezpieczne randki – sprawdzaj osoby poznane w sieci

Jak już zostało wspomniane, zarówno w realu, jak i w wirtualnym świecie, możemy natknąć się na osoby z nieszczerymi intencjami. Zagrożenia czyhają wszędzie. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek – i na wstępie podchodzić z lekkim dystansem do każdej nowej znajomości. Jeśli mamy możliwość, to warto weryfikować nowe kontakty choćby za pośrednictwem sieci lub zwracając się po pomoc do prywatnego detektywa – tu pomoże wywiad środowiskowy. Oszuści działający w sieci mają doskonale opanowane techniki manipulacji i wiedzą jak działać, by ich kłamstwa nie wyszły na światło dzienne. Powierzając sprawę detektywowi, ma się pewność, że poznana osoba jest godna zaufania lub wprost przeciwnie.

Zapoznaj się z cennikiem detektywa

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ochrona wizerunku w sieci – jak pomoże detektyw?
Odzyskiwanie danych z telefonu
Prywatny detektyw czy jest to dobrze płatna praca?
Ustalanie ojcostwa – sposoby, możliwości i inne cenne informacje
Jak sprawdzić, czy dziecko zmaga się z uzależnieniem?
Jakie usługi detektywistyczne wykorzystują prawnicy?
Osoby poszukiwane, listy gończe i wiele innych spraw dla detektywa!
Zdrada mężczyzny – jakie są oznaki?
Zdrada kobiety – po czym ją rozpoznać?
Telefon na podsłuchu – jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie?

4/5 - (4 votes)

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *