Osoby poszukiwane, listy gończe i wiele innych spraw dla detektywa!

Osoby poszukiwane przez policję i detektywów mogą dzielić się na dwie kategorie. Pierwsza z nich to osoby zaginione, które zniknęły wbrew woli, zgubiły się i nie zdołały wrócić do swoich domów, miejsc zamieszkania. Osoby poszukiwane to również przestępcy, którzy uciekli policji i z wielu powodów powinni zostać jak najszybciej ujęci i doprowadzeni do zakładu karnego lub przed sąd. Niektóre osoby poszukiwane mogą mieć wystawiony za sobą list gończy, który napędza działania policji z innych rejonów, a czasem nawet i krajów. Sprawdź, kim są osoby poszukiwane, czym charakteryzuje się list gończy oraz czym jest list żelazny!

Osoby poszukiwane – kim są?

Nieustannie osoby znikają. Słyszymy o tym w telewizji, w wieczornym wiadomościach, słyszymy w radiu czy też czytamy na informacyjnych stronach internetowych. Jednak nie każda osoba, która zniknęła jest dobra i szuka się jej dlatego, aby wróciła do swojego domu i wiodła nadal spokojne życie. Niektóre z tych osób, a czasem nawet większość, to osoby, które zniknęły z własnej woli, ponieważ miały konkretny powód. Zwykle chodzi tutaj o przestępców, którzy chcieli uciec przed organem ścigania, aby nie stanąć przed sądem za popełnione zbrodnie i nie spędzić reszty życia w zakładzie karnym, w jednej celi za kratkami.

Często osoby poszukiwane to właśnie przestępcy, którzy ukrywają się przed organami ścigania. Warto zaznaczyć, że mogą oni być poważnie niebezpieczni. Poszukiwani zbrodniarze bardzo często mają na swoich barkach takie przestępstwa, jak gwałty, morderstwa, rozboje. Dodatkowo poszukiwani mogą być za kradzieże, oszustwa i wiele innych nieciekawych czynów, które automatycznie wpisały ich na listę osób, które powinny znaleźć się za kratkami.

Bardzo często policja tworzy specjalne bazy na swoich komendach, gdzie można obejrzeć zdjęcia osób poszukiwanych, dzięki czemu łatwiej je znaleźć. Ponadto, istnieje ogólnopolska baza osób, które z jakiegoś powodu są poszukiwane. Znajdują się w nich również listy osób poszukiwanych listem gończym. Baza osób poszukiwanych służy nie tylko detektywom, ale również zwykłym obywatelom, którzy zobaczyli podejrzanego w swoim mieście i chcą porównać jego wygląd z rysopisem lub ze zdjęciem.

Jeśli chodzi o osoby poszukiwane i specjalne bazy, są one aktualizowane minimum raz dziennie, dlatego na bieżąco można sprawdzić, czy dana osoba się znalazła, czy ktoś nowy dostąpił tego zaszczytu i pojawił się w bazie. Takie bazy to również istotna informacja, która mówi, czy konkretna osoba ma nad sobą list gończy, czy nie są to aż tak poważne przestępstwa.

Czym są zarządzenie o poszukiwaniu i list gończy?

Osoby poszukiwane listem gończym to przestępcy z reguły bardzo poważni. Wydanie listu gończego jest konkretnym działaniem organów ścigania, które ma ogromne znacznie w przypadku osoby poszukiwanej. Jednak czym tak naprawdę jest sam list gończy oraz na czym polega zarządzenie o poszukiwaniu?

Pierwszym, najświeższym etapem poszukiwania, zanim zostanie wydany list, jest zarządzenie o poszukiwaniu. Dokument ten wydawany jest zazwyczaj przez sąd lub przez prokuratora. Taki dokument w pierwszej kolejności pozwala na poszukiwania lokalne lub ogólnokrajowe. Jeśli zarządzenie nie da żadnych efektów, a poszukiwania spełzną na niczym, wtedy władze przystępują do wydania listu gończego.

List gończy wydawany jest zazwyczaj w takiej sytuacji, kiedy zostaną spełnione warunki: brak podejrzanego w miejscu pobytu, rodzina nie wie nic o jego lokalizacji oraz nie zostało ustalone, gdzie przebywasz przy pomocy innych środków, takich jak kurator, policja.

List gończy w dużym skrócie, jest postanowieniem o poszukiwaniu danej osoby. Jest to też automatyczna wiadomość, że osoba ta po znalezieniu zostanie podejrzana, oskarżona lub skazana. List gończy można wystawić tak naprawdę w każdej sytuacji, jeśli tylko osoba podejrzana lub oskarżona o popełnienie każdego czynu nagle zniknie ze swojego miejsca zamieszkania. Jednak istotne jest założenie, iż dana osoba unika służb lub się ukrywa.

List gończy to dokument, który jest ważny tylko w takiej sytuacji, kiedy wcześniej wydano nakaz tymczasowego aresztowania. Automatyczny list gończy wydawany jest w momencie, kiedy osoba oskarżona nie stawi się w zakładzie karnym na odbycie swojej kary. Lista osób poszukiwanych listem gończym jest bardzo długa i nieustannie trafiają na nią nowe nazwiska.

Z listem gończym nie można nic zrobić, ponieważ nie przysługuje od niego żaden zażalenie. Jeśli jesteś osobą podejrzaną i uzyskałeś nakaz tymczasowego aresztu, możesz złożyć zażalenie właśnie na tę decyzję.

Co w sytuacji, kiedy osoba poszukiwana listem gończym zostanie znaleziona? Przede wszystkim, wpierw następuje aresztowanie na 7 dni lub 14. Następnie odbywa się przesłuchanie przeprowadzone przez prokuratora. To on wydaje decyzję dotyczącą tego, czy osoba zostanie zwolniona z aresztu, czy może jednak wystąpi do sądu o zastosowanie aresztu tymczasowego. Areszt można zastąpić innym środkiem dozoru.

Co ciekawe, list gończy może być rozpowszechniany na wiele sposobów – poprzez telewizję, radio, Internet, plakaty, afisze w mieście czy prasę. Dodatkowo, list gończy nie wygasa, jednak istnieją dwie sytuacje, kiedy może przestać działać. Pierwsza to jego oficjalne odwołanie, natomiast druga – zatrzymanie podejrzanego.

Każdy z nas może sprawdzić, czy jest poszukiwany listem gończym. Warto to jednak zrobić przez adwokata. Wystarczy skorzystać z cennych informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Karnym.

Co to jest list żelazny?

Podobną, jednak nieco inną formą listu gończego jest list żelazny. Ta forma to gwarancja dla osoby podejrzanej, że nie zostanie aresztowana, kiedy w końcu wyjdzie z ukrycia, czy znajdzie się w Polsce. Można w takiej sytuacji odpowiadać z wolnej stopy i skutecznie się bronić.

Niezależnie od tego, czy ktoś jest poszukiwany listem gończym, a może jednak listem żelaznym, przydatną czynnością może okazać się obserwacja osób. Detektywi policyjni, jak i detektywi prywatni bardzo często pomagają w takich sytuacjach policji, zwłaszcza, jeśli człowiek jest faktycznie niebezpieczny i może wyrządzić krzywdę innym osobom. Detektyw posiada specjalne umiejętności do tego, aby bez rzucania się w oczy obserwować różne osoby, podpytywać ludzi mieszkających w konkretnych miejscach. Zazwyczaj detektyw nie nosi żadnej odznaki, nie rzuca się w oczy, dlatego też jego pomoc jest chętnie przyjmowana przez policję i inne organy ścigania. Co więcej – założenie małego podsłuchu czy kamerki nie jest dla dobrze wyszkolonego detektywa żadną sztuką, a pozyskane informacje mogą przydać się policji czy oskarżycielowi.

Poszukiwane osoby to ciężki orzech do zgryzienia, zwłaszcza, jeśli nie są one przestępcami, a niewinnymi obywatelami. W takiej sytuacji również sprawdza się pomoc detektywa, do którego zwracają się rodziny, kiedy policja nie może zrobić nic więcej. Zazwyczaj, detektyw rozpoczyna całą sprawę od nowa i idzie swoim torem, aby jak najszybciej odnaleźć zaginione dziecko, kobietę czy mężczyznę.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Zaginęła bliska osoba? Co zrobić?
Poszukiwanie osób, co mówi detektyw?
Detektyw – dla kogo praca w tym elitarnym zawodzie?
Dowody na rozwód kościelny
Poszukiwanie osób, czyli od czego zacząć?
COVID a związek, czyli detektyw od zdrad
Zdrada podczas kwarantanny, jak ją wykryć?
Sprawdź kandydata na męża przez detektywa
Oszust matrymonialny, jak go uniknąć?
Jak działa badanie wariografem?
Czy zdrada oznacza koniec związku?

Rate this post