Jak wykryć podsłuch i czy można to zrobić samemu?

Podsłuch w pracy lub w domu to coś, z czym coraz częściej mamy do czynienia, dlatego dobrze jest wykryć podsłuch zawczasu. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że dotyczy to jedynie świata polityki, biznesu i ciemnych interesów. Obecnie, dzięki rozwojowi urządzeń rejestrujących i łatwości dostępu do nich, pluskwy mogą być wykorzystywane bardzo często i to w różnych miejscach.

Dlaczego jest to ważne?

Nieraz zdarza się, że informacje w ten sposób pozyskane są kluczowe, mogą służyć szantażowaniu kogoś lub stanowić dowód w konkretniej sprawie. Jak się przed tym zabezpieczyć, czy wykryć podsłuch jest łatwo? W poniższym artykule przedstawiamy szereg wskazówek oraz przybliżamy następujące zagadnienia:

 • Typy podsłuchów
 • Jak samodzielnie wykryć podsłuch?
 • Wykrywanie podsłuchu przez detektywa – kiedy warto skorzystać z takiej usługi?

Rodzaje podsłuchów

Nie wszystkie podsłuchy są identyczne. Niektóre są dużo prostsze do wykrycia i wystarczy odrobinę uwagi, by je zauważyć. Dotyczy to głównie w sytuacji, kiedy chce nas nagrywać partner czy inna bliska nam osoba. Najczęściej w takich sytuacjach będzie ona używać urządzeń rejestrujących, które można wykryć przy odrobinie sprytu. Podsłuchy można podzielić na następujące rodzaje:

 • Urządzenia rejestrujące

Urządzenia rejestrujące nagrywają wszystko to, co się dzieje w danym pomieszczeniu. Mogą być one ukryte w różnych przedmiotach i na pierwszy rzut oka niczego się nie zauważy. Rolę taką pełnią np. dyktafony. Jest to chyba najprostszy typ urządzenia, który można wykorzystać, by podsłuchiwać daną osobę. Nieco bardziej profesjonalne podsłuchy mogą mieć formę pamięci przenośnej lub malutkiej pluskwy, którą montuje się w długopisie, pilocie i innych przedmiotach codziennego użytku. Oczywiście urządzenia rejestrujące posiadają baterię o długim czasie działania. Taki sprzęt może służyć także jako podsłuch w samochodzie.

W zależności od tego, z jakim konkretnie urządzeniem mamy do czynienia, może on posiadać zasięg nawet do kilkudziesięciu metrów. Co kilka dni osoba, która nas podsłuchuje, musi pozyskać nagrania z urządzenia. Konieczność bezpośredniej ingerencji w urządzenie, choćby na chwilę i wyjęcie karty pamięci sprawia, że na ogół są one wykorzystywane przez bliskie osoby. Pluskwy tego rodzaju nie wysyłają żadnego sygnału, a tym samym niestety nie można ich wykryć za pomocą standardowego sprzętu. Najskuteczniejszą metodą jest drobiazgowe sprawdzenie pomieszczenia czy pojazdu.

 • Urządzenia transmitujące za pomocą sieci GSM

Podsłuchy GSM to małe sprzęty, które przesyłają nagrywany dźwięk i przekazują go dalej. Po wybraniu numeru urządzenia aktywuje się mikrofon. Wszystkie rozmowy i dźwięki przechwycone przez mikrofon przekazywane są jak normalna rozmowa. Dzieje się tak dzięki sieci GSM. Sprzęty takie przekazują na bieżąco wszystko to, co się dzieje – zapewniają one podsłuch na żywo. Pluskwy tego rodzaju można wykryć przy pomocy odpowiednich urządzeń. Co więcej, możliwe jest również zagłuszanie podsłuchu. Jeśli jednak w danym momencie nie trwa połączenie, to urządzenie jest trudniejsze do wykrycia.

 • Urządzenia transmitujące za pomocą fal radiowych.

Podsłuchy radiowe emitują przechwycony sygnał na określonych falach radiowych bez przerwy.

Jak wykryć podsłuch samodzielnie?

Kiedy podejrzewamy, że możemy mieć podsłuch w domu, to na wstępie warto krok po kroku przeszukać pomieszczenie. Przy zachowaniu odpowiedniej staranności i dokładności istnieją szanse, że pluskwa zostanie przez nas znaleziona. Niesie to za sobą pewne problemy – urządzenia tego rodzaju mogą być schowane praktycznie wszędzie.

Wydawać by się mogło, że wykrywanie podsłuchu specjalistycznym sprzętem daje stuprocentowe rezultaty. Niestety, nie wszystkie pluskwy da się w ten sposób wykryć.

Co więcej, nie każdy podsłuch da się znaleźć wykrywaczem – na te bardziej zaawansowane lub pasywne czasem nie ma innej rady jak podwinąć rękawy i wywrócić wszystko do góry nogami.

Sprzęty wykrywające podsłuchy

 • Wykrywacze podsłuchów

Wykrywanie urządzeń podsłuchowych jest możliwe za pomocą różnego rodzaju detektorów. Działają one na takiej zasadzie, że wykrywają różnego rodzaju fale. Obecnie sporo sprzętów tego typu jest dostępnych na rynku. Przedział cenowy jest również ogromny – te najprostsze mają wbudowane diody i w miarę zbliżania się do pluskwy wszystkie się zapalają. Bardziej zaawansowane urządzenia wskazują na rodzaj wykrywanych fal, działają na szerokim zakresie częstotliwości i łatwiej wykryć nimi anomalie. Wykorzystują one łączność bezprzewodową. Część sprzętów działa przy pomocy fal elektromagnetycznych, co pozwala wykryć pluskwy linii telefonicznych.

Jak wykryć podsłuch w telefonie?

Obawa o to, że nasze rozmowy telefoniczne są nagrywane, jest coraz częstsza. Samodzielne wykrywanie podsłuchu w telefonie jest możliwe po wpisaniu określonych kodów. Wskażą nam one, czy nasze rozmowy są nagrywane i przekazywane dalej.

Bardziej zaawansowaną metodą jest profesjonalne urządzenie sprawdzające, czy telefon jest na podsłuchu. Jest ono tak skonstruowane, że pozwala wykryć wszystkie podsłuchy, nawet te najbardziej dyskretne. Najlepsze urządzenia tego rodzaju dają bardzo dokładne wyniki.

Profesjonalny zagłuszacz podsłuchu

Kiedy wykorzystaliśmy wszystkie możliwe metody umożliwiające samodzielne zlokalizowanie podsłuchu i nie przyniosły one rezultatu, to przeważnie sięgamy po pomoc profesjonalisty. Osoba z doświadczeniem wie, jak podejść do tematu. Prywatny detektyw na wstępie przeprowadza wywiad środowiskowy, który przeważnie sporo wnosi do tematu. Przeszukując pomieszczenia wie, od czego zacząć i jak się zabrać za zadanie. Prócz tego dysponuje on również sprzętami innej klasy. Jednym z najbardziej zaawansowanych jest zagłuszacz podsłuchu. Pozwala on wykryć podsłuchy korzystające z sieci GSM. Urządzenia tego typu są niezbędne, kiedy sprawdza się auta. Zagłuszacz umożliwia aktywację pluskwy, co sprawia, że każdy podłożony podsłuch do samochodu zostanie wykryty.

Wykrywanie podsłuchów jest skomplikowanym procesem, a w 100% możemy być pewni, że dane pomieszczenie jest czyste, tylko wówczas, gdy skorzystamy z pomocy eksperta, który wie jak sprawdzić każdy teren.

Wykryłem podsłuch w domu – co zrobić?

Znalazłeś podsłuch w domu i zastanawiasz się co dalej? Przede wszystkim zdemontuj go i zniszcz! Daje to natychmiastowy efekt. Sprawdź również dokładnie inne pomieszczenia, a także sprzęty. Zawiadom również policję. Jeśli wiesz, kto założył podsłuch, to reszta procedur jest ułatwiona. Ze sporymi problemami wiąże się sytuacja, kiedy nie masz pojęcia, kto mógł wpaść na pomysł, by Cię podsłuchiwać. Po wykryciu podsłuchu możesz wykonać następujące czynności:

 • Usuń podsłuch i zniszcz go – jest to czynność, którą wykonuje większość osób. Pamiętaj jednak, że sprawca będzie wiedział, że pluskwa została unieszkodliwiona.
 • Odkryj sprawcę – w większości przypadków, wiadomo, kto podłożył podsłuch. Pamiętaj, że w przypadku pluskwy GSM, możesz to sprawdzić za pomocą numerów telefonów, które łączyły się z podsłuchem. Oczywiście w takich czynnościach specjalizują się eksperci, tacy jak prywatni detektywi. Będą oni w stanie ustalić miejsce, skąd trafiał sygnał.
 • Podkładaj nieprawdziwe informacje – tym sposobem możesz zmylić sprawcę, jednak nie zawsze przynosi to pożądany efekt.
 • Przekonaj się, czy ktoś z Twoich najbliższych Cię nie podsłuchuje – bez względu na rodzaj podsłuchu, trzeba wymienić w nim kartę pamięci. Jeśli podejrzewasz kogoś z bliskich Ci osób o podłożenie podsłuchu, to w pewnym momencie i tak nakryjesz taką osobę – wystarczy, że będziesz czujny.
 • Zawiadom policję – na Twój wniosek może zostać wszczęte postępowanie karne.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ochrona wizerunku w sieci – jak pomoże detektyw?
Odzyskiwanie danych z telefonu
Prywatny detektyw czy jest to dobrze płatna praca?
Ustalanie ojcostwa – sposoby, możliwości i inne cenne informacje
Jak sprawdzić, czy dziecko zmaga się z uzależnieniem?
Jakie usługi detektywistyczne wykorzystują prawnicy?
Osoby poszukiwane, listy gończe i wiele innych spraw dla detektywa!
Zdrada mężczyzny – jakie są oznaki?
Zdrada kobiety – po czym ją rozpoznać?
Telefon na podsłuchu – jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie?

4.5/5 - (66 votes)

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *